ANNONS

https://www.alekuriren.se/wp-content/uploads/2022/05/fastighetsbyran.png

Fastighetsbyrån om läget på bostadsmarknaden

Oro kan påverka priserna i Ale
Oron från kriget i Ukraina och väntade räntehöjningar har ännu inte påverkat bostadsmarknaden i en större utsträckning, däremot har prisökningen i Ale stannat upp. Den senaste mäklarpanelen från Fastighetsbyrån visar att fördelen för säljarna har minskat en aning sedan januari. Säljarna har fortfarande ett övertag visar samma mätning, men säljarnas övertag har minskat från 6,76 till 6,21 på en skala där säljarna är (10) och köparna är (0).

Oron för stigande räntor bidrar till en dämpande effekt på marknaden.  

-Det är naturligt att kriget i Ukraina, räntehöjningar och stigande priser på el och drivmedel även påverkar bostadsmarknaden på sikt. Men efterfrågan är fortfarande större än utbudet och intresset att köpa och sälja bostäder är fortfarande på rekordhöga höjder, säger Emil Rydberg, bostadsrättsmäklare på Fastighetsbyrån i Ale. 

Ett lågt utbud
Fastighetsbyrån i Ale ser fortfarande en stark efterfrågan på bostäder. Emil vill poängtera att bostadsmarknaden inte är lika konjunkturkänslig som andra marknader och påverkas därför ofta i en saktare takt, men lägger till att marknaden förmodligen kommer vara relativt stabil framöver. 

-Vi ser fortfarande hur pandemins eftervärkar påverkar människors levnadssituation. Efterfrågan på ettor har minskat en aning men i övrigt anser jag inte att efterfrågan har minskat på varken villor eller övriga bostadsrätter i dagsläget, snarare tvärtom. Önskan att ta sig ut till lantligare lägen blev tydligt under och efter pandemin. Fler söker sig från bostadsrätter runt Göteborg utåt till kranskommuner så som exempelvis Ale, säger Emil Rydberg. 

Ränteoro kan påverka marknaden
Omvärldsläget med krig i Europa och räntehöjningar dämpar marknaden en aning. Den senaste mäklarstatistiken visar dock att priserna fortsätter uppåt. Både villa- och bostadsrättspriser på riksnivå har ökat med över en procent från februari månad. Fastighetsbyrån i Ale har sett att prisökningen, som en konsekvens av pandemin, har stannat av för tillfället. Priserna i Ale kommun föll något i mars månad till skillnad från februari, men priserna är fortfarande på rekordhöga höjder, där endast januari och februari i år har något högre kvadratmeterpriser än mars månad. 

    -Framåt tror vi på en lite mer avvaktande marknad och att den kommer avspeglas i prisutvecklingen. I praktiken innebär det att priserna inte fortsätter att stiga, utan det mest sannolika är stillastående eller möjligen svagt sjunkande priser, säger Emil. 

Vi på Fastighetsbyrån i Ale ser att de som förbereder sin bostadsförsäljning i god tid innan försäljningen sker, har större sannolikhet att få ett högre slutpris. Detta då man ser man till att fånga ett större antal spekulanter och förhoppningsvis fler budgivare, 

vilket brukar generera högre slutpriser, avslutar Emil. 

Senaste nytt

Kulturbyggnader i behov av renovering

Servicenämnden föreslår att kommunfullmäktige anslår ett investeringsmedel om 6,6 miljoner…

Så påverkas trafiken i Bohus av arbeten

Ett större och betydligt mer omfattande arbete kommer att ske…

Eko-bonden Tina ger sig ut i butikerna

Tina Åkesson och hennes man Hans köpte Kärra Mellomgården i…

Kommunhus kan göras om till utbildningslokaler

I sin lokalförsörjningsplan 2023-2032 har Samhällsbyggnadsförvaltningen uppgett att behovet av…

Modellkoncept för jämställdhet

Likvärdig service och jämställd resursfördelning till olika grupper av kvinnor…

”Det är otroligt roligt”

I 275 av landets kommuner arbetar fler män än kvinnor…

LN-70 toppar kvalserien

LN-70 har hittills spelat fyra matcher i kvalserien till HockeyTvåan…

”De som redan har det tufft får det ännu svårare”

Försörjningsstöden har inte skjutit i höjden ännu, men larmklockorna ringer…

Jack & Brolle till Café Torpet

”Visor och Grimascher” är en hyllning till Cornelis Vreeswijk där…

Migrationsekonomiskt bokslut

I en värld där vi möter allt mer komplicerade utmaningar,…

Guld och silver i SM

Under den gångna helgen hade 231 deltagare från 66 olika…

Industriområde har skredsäkrats

I november 2020 beslutade regeringen om höjda bidrag för skredsäkringsåtgärder…

Lindström startade när AIF kryssade

Det blev en intensiv och nyttig genomkörare för Ahlafors IF…