Ale är på väg in i en minst sagt händelserik period. Det kommer att byggas både högt och lågt, i vissa fall till mångas glädje, i andra till drabbades förtret. Samhällsutveckling både berör och upprör.
Den så kallade Orklaplanen i södra Nödinge antogs av samhällsbyggnadsnämnden i onsdags. Den omfattar 500 småhus, radhus och lägenheter. Genomförandet är planerat att pågå under 15 år. Marknaden avgör tempot i utbyggnaden. En positiv injektion för samhället, servicen och handeln, men någon kommer beklaga att grön obebyggd mark tas i anspråk. Det är samhällsutvecklingens baksida.
Två nya skolor är under uppstart i Alafors och Bohus. För den förstnämnda arrangerades ett första spadtag i måndags. Himlaskolans elevrådsrepresentanter var på plats och fick gräva fram både festis och bulle – glatt konstaterade några av dem att de faktiskt kommer att få gå i den nya skolan innan det är dags att vandra vidare. Byggtiden är beräknad till drygt två år.
En ny modern F-6-skola med anpassad grundskola och idrottshall. Det är nästan så att man vill bli barn på nytt när man ser illustrationerna. Jag hoppas också de fyller skolan med rätt värderingar, skapar en kultur där mobbning är helt främmande och mobiltelefoner inte är välkomna.
Det var underbart att se barnen ivrigt gräva med sina små spadar i sandhögen. De visste att det fanns en skatt och glädjen visste inga gränser när fikafyndet var ett faktum. Visst fanns det en nyfikenhet kring den nya skolan, men det som nämndes mest var skogen. ”Den blir väl kvar? Vi älskar skogen”. Skogen blir kvar och skolgården ska förses med en hel del träd. Barn är inte mer komplicerade. Det är det enkla som gäller. Sand, spade och skog – lyckan är gjord.
I Bohus är bygglovet överklagat och det första spadtaget dröjer, men det är bara en tidsfråga. Däremot har bohusborna fått annat att oroa sig över. Vattenfall har gått vidare med sin tillståndsansökan för två 130 kv-ledningar från Rösbacka (Nols landsbygd) över Skårdal i Bohus och tvärs över Jordfallsbron för att slutligen nå fram till batterifabriken utan produktion i Torslanda. Vattenfall är nu framme med sitt slutgiltiga förslag som Energimarknadsinspektionen hämtar in yttranden runt. Ale kommun är kritisk och menar att sträckningen får en påtaglig negativ påverkan och på kort tid har engagerade ortsbor samlat in 300 namnunderskrifter i Bohus. En av de planerade masterna vid Jordfallsbron kommer att mäta 65-70 meter och förstöra utsikten av vackra Bohus fästning.
Mycket går att påverka i demokratins Sverige, men kraftledningar har statens stöd att ta sig fram oavsett medborgarnas åsikt. Det räcker att syftet och behovet är tillräckligt starkt. Hur nu en batterifabrik utan produktion kan anses vara det…