https://www.alekuriren.se/wp-content/uploads/2020/09/ledare-1.jpg

Logiskt och ologiskt

Det är både logiskt och ologiskt att Handelsbanken inte längre ska finnas kvar fysiskt i Ale kommun. Det är inte så länge sedan banken hade kontor i Älvängen, Nol, Nödinge, Bohus och Surte. Med handen på hjärtat, när var du inne på banken senast?

Beskedet om att Handelsbanken även stänger det sista kontoret i Ale var oväntat. Eftersom Lilla Edet förlorade sitt kontor kändes det rimligt att etableringen på Ale Torg blev kvar som ensam butik mellan Göteborg och Trollhättan. Att även Ale kommun skulle bli utan Handelsbanken efter en sammanslagning med kontoret i Kungälv kändes inte helt logiskt. Vid närmare eftertanke är det kanske ändå mer förvånande att Handelsbanken trots allt väljer att behålla 200 kontor i Sverige. Idag sköter ju majoriteten sina bankärenden genom en app i mobiltelefonen. De gånger det krävs stöd av en banktjänsteman är det ofta mer professionell rådgivning som efterfrågas. All den kompetens som krävs kan naturligtvis inte erbjudas i alla kommuner. I Kungälv-Ale bedömer man att ett fysiskt kontor räcker och den dragkampen vann den större av de två kommunerna. Logiskt.

Ologiskt blir det däremot när man tänker att det Götaälvdalen som regionen har pekat ut som sitt tillväxtområde. Staten har investerat åtskilliga miljarder i pendeltåg och motorväg. Det är här människorna ska bo, men för att träffa Handelsbanken får man resa till andra sidan älven. Logiskt idag, men ologiskt på sikt. Å andra sidan vet vi inte hur logiskt det är att bankerna har fysiska kontor i framtiden. Besöken blir kanske helt digitala? Det är ju bara att fråga sig själv när man gjorde ett bankärende inne på banken senast?

Däremot finns det fortfarande ett par generationer som inte är helt bekväma i den digitala bankvärlden. Dessa måste samhället och även storbankerna ta ansvar för. Här har Handelsbanken varit ett föredöme med överlägset flest bankkontor. Nu avvecklas hälften, men Handelsbanken förblir ändå den med flest fysiska etableringar i Sverige. Så det är inte helt lätt att kritisera beslutet. Då får man i så fall rikta samma kritik till övriga banker. Idag finns det aktörer som inte har ett enda kontor.

Swedbank i Älvängen och Länsförsäkringar på Ale Torg blir de enda bankkontoren i Göta älvdalen med närmare 50 000 invånare. Det blir tveklöst spännande att utvärdera vad den fysiska närvaron betyder för dagens banker. Hur kommer det påverka Handelsbanken att de inte längre har en ”flagga” kvar i Ale och Lilla Edet?

För Ale Torgs del innebär det ytterligare en tom lokal. Det är kanske det som oroar mest, om jag ska vara riktigt ärlig.

Läs också: Handelsbanken stänger på Ale Torg 

Mer från ledare

Osmaklig kampanj

Kommunstyrelsens ordförande Mikael Berglund (M) hamnade i skottgluggen när kommunfullmäktige…

Skam den som ger sig

Attityd och inställning är a och o. Den gångna veckan…

Vad är en centralort?

Ja, ni läste rätt. Årsredovisningen för Ale kommun ska 2023…

Nära helvetet

Demokratins spelregler måste alltid beaktas och i vissa fall försvaras.…

Senaste nytt

Regnbågsfärgade nummer på ryggen

Att öppet stötta hbtq-rörelsen är ingen ny företeelse för Lödöse…

Afrika i sikte för familjen Zimmergren 

I februari för tre år sedan skrev Alekuriren om familjen…

Ett nybygge som slår vakt om historien

Historien bakom Svenska Stenhus nya lägenhetshus ”Bomullsmagsinet” återfinns i namnet.…

Kulturlördag med hållbart mode

Under dagen blir det loppis i Kulturhuset Eden. Allmänheten har…

Tito kan bli egyptisk landslagsman

Tito Gad flyttade med sin pappa till Sverige från Egypten…

Åk 6 på Alboskolan är bäst i klassen

Årskurs 6 på Alboskolan består av två klasser och drygt…

”En överprestation om vi håller oss kvar”

Under torsdagen arrangerade Ettanfotboll årets upptaktsträff i Stockholm. På plats…

Så påverkas trafiken i Bohus av arbeten

Ett större och betydligt mer omfattande arbete kommer att ske…

Skår IBK blir Skepplanda BTK 

I slutet av september stod det klart att Skår IBK:s…

Kulturbyggnader i behov av renovering

Servicenämnden föreslår att kommunfullmäktige anslår ett investeringsmedel om 6,6 miljoner…

Eko-bonden Tina ger sig ut i butikerna

Tina Åkesson och hennes man Hans köpte Kärra Mellomgården i…

Kommunhus kan göras om till utbildningslokaler

I sin lokalförsörjningsplan 2023-2032 har Samhällsbyggnadsförvaltningen uppgett att behovet av…

Modellkoncept för jämställdhet

Likvärdig service och jämställd resursfördelning till olika grupper av kvinnor…