LILLA EDET. I lördags hade Socialdemokraterna i Lilla Edet årsmöte.
I samband med detta nominerades Carlos Rebelo Da Silva till kommunstyrelseordförande och tillika kommunalråd efter avgående Ingemar Ottosson.
Formellt tillträder han posten efter nästa kommunfullmäktigesammanträde som är den 12 april.
Det fanns två kandidater till kommunalrådsposten, Carlos Rebelo Da Silva och Martin Rapp. När den slutna omröstningen genomförts visade det sig att Carlos var den av de två som hade fått flest röster.
– När du blir tillfrågad av partiet så är det kutym att du ställer upp. Det kändes självklart för mig att göra detta för Socialdemokraterna och inte för min egen vinnings skulle.
Carlos Rebelo Da Silva är den första generationens invandrare, född i Portugal och kom till Sverige 1966.
– Jag är uppväxt i Malmö varför jag håller på MFF i fotboll och Malmö Redhawks i hockey, förklarar Carlos.
Han började sin anställning på Volvo 1987 och har sedan blivit kvar i Torslanda. Carlos innehar nu rollen som huvudskyddsombud för Volvo Göteborg.
– Till Göta flyttade familjen 1995, men det var först 2002/03 som jag började engagera mig politiskt. Sedan två mandatperioder tillbaka är jag ordförande i Miljö- och byggnämnden.
– Det har varit en väldigt bra nämnd att skola in sig i. Vi har en väldigt bra samverkan och har varit förskonade från större konflikter. Visst har vi olika åsikter, men det finns också en respekt gentemot varandra.
Om du ska beskriva dig själv som ledare?
– Jag ser mig själv som väldigt målmedveten. Jag försöker alltid att hitta kompromisser som alla kan leva med. Det handlar om att skapa vinn-vinn-situationer och det tänket har jag fått med mig från den fackliga världen.
Vilken anser du vara den viktigaste frågan för Lilla Edets kommun just nu?
– Det är att få en ekonomi i balans. Det gäller att ha pengar det vi vill göra inom skola, omsorg, utbyggnad och så vidare. Det går inte att leva på lånade pengar. Använder vi pengarna på rätt sätt är en fråga som vi måste ställa oss.
– En stor utmaning är naturligtvis skolan, att vi får fram ett beslut som är hållbart över tid.
Hur känns det att lämna arbetet på Volvo efter alla dessa år?
– Det är skilsmässoångest, det måste jag erkänna. Vi är som en stor familj och jag tillbringar mer tid i vaket tillstånd här än vad jag gör hemma. Samtidigt ska det bli väldigt spännande att få jobba med politik på heltid. Jag gillar att arbeta med människor, avslutar Carlos Rebelo Da Silva.