Nej till ytterligare lermassor

VÄSTERLANDA. En lantbrukare i Västerlanda vill låta Skanska köra 170 000 ton lera för att göra om skogsmark till betesmark.
Det har fått ortsbor som har sina hus längs med väg 625 att reagera.
– Helt vansinne! Det är redan en olycksdrabbad vägsträcka och det vore förödande med ännu mer tung trafik, säger Charlott Hermansson.

Förslaget på att låta Skanska tippa lermassor i Västerlanda har rört upp känslorna rejält. Om Lilla Edets kommun ger sitt godkännande medför det att cirka 8 500 lastbilar ska trafikera väg 625 genom Västerlanda under den närmaste femårsperioden. Helen Bolin bor med sin familj precis intill vägen.

– Folk kör som galningar och det sker olyckor titt som tätt med lastbilar, bussar och personbilar inblandade. En bil körde in i vår trädgård då föraren inte klarade kurvan. För drygt ett år sedan var det en pojke som omkom efter att han blivit påkörd. Det får räcka nu!

Ortsborna har i många år kämpat för att få till en gång- och cykelväg utmed väg 625, men hittills utan gehör.

– Det saknas vägren och belysning. Det finns varken busskurer eller vägkant att uppehålla sig på för barnen som väntar på bussen, säger Charlott Hermansson.

Mikael Asplund är miljöinspektör på Lilla Edets kommun. Han bekräftar att det kommit in en ansökan från en lantbrukare om att få ta emot lermassor.

– Huvudsyftet anser vi emellertid inte vara att göra om skogsmark till betesmark utan att det istället handlar om en deponi. Vi föreslår att nämnden säger nej till ansökan.

– Lantbrukaren har tidigare tagit emot massor vilket då medförde en hel del bekymmer och starka reaktioner från närboende. Vägen är inte dimensionerad för den typ av trafik, säger Asplund.

Tiden för överklagande gick ut den 15 mars. Miljö- och byggnämnden bereder ärendet på sitt möte den 16 april.

Mer från lilla edet

Boulestallet är stället för seniorerna

När stallarna på Ström revs fick Boulestallet flytta till Göta.…

Ellbo Åkeri fortsätter utvecklas

Aningen förvånade, men inte desto mindre glada mottog Ellbo Åkeri…

Strömsskolan slog nytt rekord

Majblommeförsäljningen tog sin början den 18 april och pågick till…

Slussplanerna i Lilla Edet tar form

Att den nya slussen i Lilla Edet ska byggas på…

Senaste nytt

Polisen sökte förgäves efter misstänkt blottare vid Hälltorpsjön

Polisen letade under eftermiddagen efter en misstänkt blottare runt Hälltorpsjön…

Polisen sökte förgäves efter misstänkt blottare vid Hälltorpsjön

Polisen letade under eftermiddagen efter en misstänkt blottare runt Hälltorpsjön…

Polisen sökte förgäves efter misstänkt blottare vid Hälltorpsjön

Polisen letade under eftermiddagen efter en misstänkt blottare runt Hälltorpsjön…

Polisen sökte förgäves efter misstänkt blottare vid Hälltorpsjön

Polisen letade under eftermiddagen efter en misstänkt blottare runt Hälltorpsjön…

”Deras roll är viktigare nu”

I förra veckans nummer av tidningen berättade eldsjälen Inga-Britt Karlbom…

Ariana knockade AIF

Det blev fyra förlustfria matcher för Ahlafors IF innan FC…

Komfortabel hemmaseger för SBTK

SBTK studsade tillbaka efter det senaste nederlaget mot bottenlaget Vara…

Skogsbrand i Bohus

På torsdagseftermiddagen inträffade en skogsbrand i centrala Bohus. En stor…

Eldningsförbud i Ale och Lilla Edet

Det är extremt torrt i skog och mark. En brand…

ÄIK förlorade toppmötet

Båda lagen kom till spel med stort självförtroende och bara…

Snart dags för nationaldagsfirande

Förberedelserna har pågått länge och intensifierats de senaste veckorna. Nationaldagsfirandet…

Smugglade amfetamin – döms till fängelse

I mars dömdes tre personer, med koppling till Lödöse och…

Per trampade 160 mil på cykel i Danmark

För åtta år sedan cyklade Per Andersson Vätternrundan för första…