HJÄRTUM. GöteborgsOperan gör ett gästspel på Hjärtumsgården. Detta sker lördagen den 1 mars. Föreställningen som visas är ”Häxan Hillary går på Operan”.
”Häxan Hillary går på Operan” är en lekfull och spännande föreställning om opera och rekommenderas för familjer med barn 5–10 år.
Häxan Hillary får höra ett ord hon aldrig har hört förut: ”opera”. Hon kollar upp ordet. Det verkar vara något där människor sjunger hela tiden. Hillary trollar fram sångaren Maria Bellacanta som tar med oss och häxan själv på en resa in i operans magiska värld. Stycken från ”Trollflöjten”, ”Läderlappen”, ”Hans och Greta” och andra kända operor och operetter som spelats på GöteborgsOperan sedan invigningen vävs in i berättelsen. Hillary ställer många frågor, som Maria gärna svarar på – ibland med hjälp av musen Mus-iker.
Opera för familjer med barn 5-10 år.
När: Lördag 1 mars.
Var: Hjärtumgården