I söndags var det premiärvisning av det nya Centrumhuset. 19 av de 26 lägenheterna är redan tecknade. I bottenplan förbereder Netto sin invigning som beräknas ske lagom till påskhandeln.
I söndags var det premiärvisning av det nya Centrumhuset. 19 av de 26 lägenheterna är redan tecknade. I bottenplan förbereder Netto sin invigning som beräknas ske lagom till påskhandeln.
https://www.alekuriren.se/wp-content/uploads/2013/02/v-9-L-E-Centrumhuset.jpg

Premiärvisning av nya Centrumhuset

LILLA EDET. Nästan ett år har gått sedan det första spadtaget togs. Under april sker inflyttning i det nya Centrumhuset. I söndags arrangerade Leifab en premiärvisning av lägenheterna.

LILLA EDET. Nästan ett år har gått sedan det första spadtaget togs.
Under april sker inflyttning i det nya Centrumhuset.
I söndags arrangerade Leifab en premiärvisning av lägenheterna.

Allt har gått som planerat och inom kort sker slutbesiktning av Centrumhuset.
– Vi har upplevt ett väldigt positivt samarbete med entreprenören Tommy Byggare från Alingsås, säger Lars Ivarsbo (C), vice ordförande i Leifab.

19 av de 26 lägenheterna är redan tecknade. Ytterligare intressenter är säkerligen att vänta efter söndagens välbesökta premiärvisning.
– Den uppfattning som vi har hittills är att det är kommuninvånare som lämnar sina villor för att istället hyra en lägenhet i centrum. Detta innebär att bostäder frigörs och Lilla Edets kommun ges potential att växa. Intresset för Centrumhuset har motsvarat förväntningarna med råge. Med all sannolikhet kommer Leifabs styrelse att vid sitt nästa sammanträde ta beslut om att gå igång med lägenhetsbyggnation av Torgbacken 19, det vill säga gamla kommunhuset, avslöjar Lars Ivarsbo.

När det gäller verksamhetslokalerna i bottenplan så har Netto redan tagit över sin yta. De håller som bäst på att färdigställa butiken inför invigningen, som beräknas ske lagom till påskhandeln.

Det är Kenneth Myrvold, genom företaget THK, som leder arbetet med att hitta fler näringsidkare som är villiga att etablera i Centrumhuset.
– Det finns ytterligare tre intressenter, så mycket vet jag. Vi får se vad diskussionerna leder fram till, avslutar Lars Ivarsbo.

Mer från lilla edet

Edetdagen gick som tåget

Årets sommar har defintivit varit utmanande för alla utomhusarrangemang, men…

Karnevalsstämning i Lilla Edet?

Som musiker och tidigare Folkets Hus-föreståndare är Jens Ericson ett…

Triatlet är ny chef för Capio i Lödöse

Linnea Larsson läste till sjuksköterska i Karlstad. Efter avslutade studier…

Lilla Edetdagen ska bli en folkfest

Initiativet till Lilla Edetdagen kommer från Företagscentrums styrelse, som efter…

Senaste nytt

SBTK klara för trean

Tre poäng krävdes för Skepplanda BTK i lördagens bortamatch mot…

Bil och älg i kollision

ALAFORS. Vid 06:45-tiden på lördagsmorgonen krockade en bil med en…

Kocevski segerskytt för Ahlafors IF

Ahlafors tog sin sjunde seger för året och tog sig…

Mycket kul i Medborgarhuset

Medborgarhuset i Alafors utgör platsen för de olika typer av…

SBTK kan säkra seriesegern

Skepplanda BTK har 41 inspelade poäng och leder division 4…

Andreas satsar på roadracing

Fordon med två hjul har alltid intresserat Andreas Kumpumäki och…

Ny ”måste-match” för AIF ikväll

Ettan södra går in i ett avgörande skede. Ahlafors IF…

Musikläraren släpper nytt

Kalle Carlsson kommer från ett musikaliskt hem och i tidig…

Uppskattad frukost på Da Vinciskolan

Förra året vann fem skolor gratis frukost under tre veckor.…

Han är Surtes nye ordförande

Som liten pojk följde Fredrik Gerlin Surtes storhetstid i bandy.…

”Min son vill inte vara där”

Föräldern, som vill vara anonym, berättar att sonen tidigare gick…

Svårt att rekrytera till fritidshemmen

Under hösten 2021 förbättrades personaltätheten på fritidshemmen tillfälligt i Ale,…

Lärarbrist: ”Kommer inte att räcka”

I Ales kommunala förskolor går det, enligt den senaste statistiken…