NYGÅRD. Från början var tanken att skriva en bok, istället blir det tre. Nu är bygdeforskaren Kjell Johansson redo att ge sig ut på releaseturné för sin senaste skrift ”Ale-Skövde socken 1750-2020”.
– En bra julklapp för folk i bygden, säger författaren till lokaltidningen.
2017 släppte Kjell Johansson sin första bok – ”Ale-Skövde socken 1850-2010”. Han började omedelbart skriva på en uppföljare, den som nu ligger hos tryckeriet för att levereras veckan innan jul.
– Material till en uppföljare fanns redan efter att den första boken var klar, men det har ändå blivit återbesök i många hem under de senaste åren. Alla har varit lika vänliga och tillmötesgående denna gång, berättar Kjell Johansson och fortsätter:
– En hel del telefonsamtal har också skett, med personer som tidigare bott på någon av gårdarna men som nu lever på annan plats i landet.
”Ale-Skövde socken 1850-2010” är på 600 sidor. Boken skildrar till stor del vilka som bott och levat på gårdarna och husen i Ale-Skövde, det vill säga Prässebo och Nygård.
– Det finns ett fotografi på nästan alla gårdar. Varje gård jag berättar om i boken har en siffra som går att lokalisera på en karta.
– Jag återger även en del av det lokala föreningslivet med kapitel om både Prässebo Schackklubb och Prässebo Roddklubb. Ett annat läsvärt stycke är om trädgården Kultomten som inte många känner till.
Boken har inneburit oräkneliga många arbetstimmar, vad är det som driver dig?
– Efter att ha sålt den första boken och den fantastiska respons jag fick från folket i trakten så kände jag att jag ville göra en fortsättning. Jag själv lär mig oerhört mycket under processens gång och du blir nyfiken på att få veta mer om den lokala historien.
– Jag har också känt att det är nu eller aldrig. Om några år finns det inga personer i livet som kan berätta om hur det en gång var. Allt material som jag samlat på mig ska jag göra i ordning så att det kan förvaras hos den lokala hembygdsföreningen.
Vilka är den primära målgruppen för boken?
– Det är både nya och gamla invånare som vill lära sig om byar och gårdar som funnits i bygden. Boken kan även fungera som inspiration till släktforskning.
Det är med spänd förväntan som Kjell Johansson ser fram emot att få boken i sin hand. Veckan före jul ger han sig ut på sin releaseturné.
– Det blir några hektiska dagar. Torsdag 19 december är jag i Alegården, 20:e på Sommarro i Prässebo, 21:e hos Lödöse hembygdsförenings lokal på Lyckhem och den 22:e på Alevi idrottsplats i Nygård.
Sedan kommer en tredje och sista bok under 2025?
– Ja, så är det. Det blir en fortsättning med ännu fler byar och gårdar i framförallt Nygård. Jag planerar att ge ut den lagom till påsk nästa år, avslutar Kjell Johansson.