Karin Holmström, tillförordnad samhällsbyggnadschef, vid nordöstra Smörkullen där arbetet med skredsäkrande åtgärd förväntas komma igång under året.
Karin Holmström, tillförordnad samhällsbyggnadschef, vid nordöstra Smörkullen där arbetet med skredsäkrande åtgärd förväntas komma igång under året.
https://www.alekuriren.se/wp-content/uploads/2021/04/v1621-l-e-skredsakring-1-scaled.jpg

Skredsäkring inleds vid Smörkullen

LILLA EDET. Kommunstyrelsen går in med en ansökan för skredsäkrande åtgärder på tre platser utmed Göta älv. Områdena det handlar om är nordöstra Smörkullen, Berg östra och Gårdaån i Lödöse. Tillsammans uppgår projektens totala kostnad till 85 miljoner kronor.

Tidigare har ni kunnat läsa om beslutet att kommunerna får full kostnadstäckning för skredsäkrande åtgärder längs med Göta älv. Beskedet var efterlängtat inte minst för Lilla Edet som har flest utpekade områden med sämst stabilitet.

Ansökan, som ska vara inne senast den 3 maj, sänds till Delegationen för Göta älv och vidare för beslut hos SGI – Statens geotekniska institut.

– Vi hoppas få till oss ett beslut under juni, säger Karin Holmström, tillförordnad samhällsbyggnadschef i Lilla Edets kommun.

Varför just de här tre projekten?

– För att det är områden som ligger på kommunens mark, vi behöver inte en massa olika tillstånd för att komma vidare i processen. Först ut blir Smörkullen och där hoppas vi på ett genomförande redan under året eller början av 2022, säger Karin Holmström.

Lilla Edets kommun har ytterligare ett tiotal utpekade områden som kräver skredsäkrande åtgärder. I vilken ordning som ansökningarna kommer att ske för de olika projekten återstår att se.

– Man måste ha respekt för att detta kommer ta tid, men nu är åtminstone arbetet igång. Det är oerhört positivt, säger kommunstyrelsens ordförande Julia Färjhage (C).

Mer från lilla edet

Edetdagen gick som tåget

Årets sommar har defintivit varit utmanande för alla utomhusarrangemang, men…

Karnevalsstämning i Lilla Edet?

Som musiker och tidigare Folkets Hus-föreståndare är Jens Ericson ett…

Triatlet är ny chef för Capio i Lödöse

Linnea Larsson läste till sjuksköterska i Karlstad. Efter avslutade studier…

Lilla Edetdagen ska bli en folkfest

Initiativet till Lilla Edetdagen kommer från Företagscentrums styrelse, som efter…

Senaste nytt

Kilanda marknad – går mot en ny vår på hösten

Kilanda marknad med öppen gård är en tradition som sträcker…

Träd föll – fyra personer skadade

KILANDA. En olycka inträffade vid 12-tiden vid Kilanda säteri. I…

”Vi var inte tillräckligt desperata”

På lördagen drog innebandysäsongen igång på riktigt och för Ale…

Cerry Holmgren – 55 år i idrottens tjänst

Lokaltidningen träffar Cerry Holmgren hemma i huset i Ekeberg dit…

Dubbla smällar för AIF

Mot Tvååker saknade AIF givna spelare som avstängde Daniel Tidstrand…

”Får gräva i skiten”

Här på reningsverket i Älvängen hamnar det – allt som…

Trots förbud – vikarie spände fast person i rullstol

Det var under en förmiddag som en vikarie spände fast…

”Min son vill inte heller vara där”

Att skolan skall vara en trygg plats dit våra barn…

Omfattande VA-projekt är igång

Nu har Ale kommun startat planeringen för att bygga ett…

Trafikanter uppmanas välja rätt väg

Utmed den enskilda vägen finns cirka 15 hushåll. Vägföreningen ansvarar…

Ungdomar bjuds in till talangjakt

Förra året genomfördes en talangjakt för första gången på Mötesplats…

Pojke fick sår av intorkad avföring

En pojke med funktionsnedsättning led under förra året en längre…

Klassjoggen satte 1700 elever i rörelse

Konceptet finns sedan många år tillbaka i Trollhättan. I förra…