ALE/LILLA EDET. Streaplers firar 65-årsjubileum. Den sista maj släpper det populära dansbandet sin nya platta ”Still going strong”.
– Vi har en härliga kemi i gruppen och det återspeglar sig i vår musik och vad vi levererar på scenen, säger Kjetil Granli.
Streaplers åldras med värdighet. Tidigare i år kammade bandet hem Manifestpriset för sitt förra album ”På en bra plats i livet” och nyligen var man nominerad till en Grammis för samma platta. När man nu släpper uppföljaren ”Streaplers 65 – Still going strong” så bjuds det på en suverän mix av ett helt nytt material och noggrant utvalda pärlor från 70-talet. Det är låtar som har fått en ny kostym, men fortfarande behåller sin själ.
– Personligen tycker jag att den här så kallade jubileumsskivan är det bästa Streaplers har gjort på väldigt, väldigt länge, säger Kjetil Granli.
Det är de båda sångarna Kjetil Granli och Kenny Samuelsson som står för kontinuiteten i bandet. Kjetil har varit Streaplers trogen sedan 1990, Kenny kom med i gänget 1997.
– Vi värnar historien och det karaktäristiska Streaplerssoundet samtidigt som vi hela tiden strävar efter att utvecklas och bryta ny mark. Det går aldrig att luta sig tillbaka och vila på tidigare framgångar, förklarar Kenny Samuelsson.
Det senaste tillskottet i Streaplers är keyboardisten Stefan Kardebratt, som tidigare vikarierat vid återkommande tillfällen.
– Stefan besitter en otrolig kunskap och erfarenhet. Han turnerade under närmare två decennier med Flamingokvintetten och vet precis vad det handlar om. I idrottsvärlden hade man kallat det för en drömvärvning, säger Kenny Samuelsson.
Stefan Kardebratt hade egentligen tänkt att pensionera sig, men kom på andra tankar när erbjudandet dök upp.
– Jag trivs verkligen i den här omgivningen, sammanhållningen är fantastisk, konstaterar han.
Nyligen kom Streaplers hem efter en dryg veckas vistelse i spanska Calpe där man underhållit på danskvällar arrangerade av det norska bolaget Kom og Dans. Nu väntar en intensiv sommar med turnerande över så gott som hela Sverige.
– Från sista veckan i juni till slutet av augusti har vi närmare 40 spelningar inbokade. Det ska bli fantastiskt roligt att möta publiken runtom på landets dansbanor – dessutom med en ny skiva i bagaget, säger Kenny Samuelsson.
Som nybliven 65-åringen, inga tankar på pensionering för Streaplers?
– Ha, ha! Nej, det har vi inga tankar på. Vi tycker det är roligare än någonsin och så länge vår musik uppskattas tänker vi fortsätta att föra gruppens stolta tradition vidare, avslutar Kjetil Granli.