MARIELUND. Streaplers gjorde sommarens näst sista spelning på Café Torpet i fredags kväll. Några trötthetstecken efter par månaders intensivt turnerande visade inte dansbandsveteranerna.
– Publiken ger oss en härlig energi och då finns det inget roligare än att stå på scenen, säger sångaren Kenny Samuelsson.
Café Torpet har blivit en årligen återkommande spelplats för Streaplers. Bandmedlemmarna älskar det – besökarna likaså.
– Det blir en familjär stämning och för mig personligen var det många kända ansikten i folkhavet, konstaterade Kenny Samuelsson.
Besökarna, 250 personer, fick lyssna på hits från förr och nu. Streaplers låtskatt är diger. Den populära dansbandsgruppen har 66 år på nacken och lika många plattor utgivna.
– Vi försöker alltid blanda gammalt och nytt, säger Kjetil Granli.
Den senaste skivan ”Alla som vet” utsågs till Årets album i samband med Guldklavengalan i Malung i somras. En handfull spår från detta kritikerrosade verk framfördes på Café Torpet.
– Självklart är det väldigt roligt att plattan har fått en sådan positiv respons. Det sporrar oss att göra en minst lika bra skiva nästa år, förklarar Kenny Samuelsson.
På lördagen satte Streaplers punkt för augusti genom att framträda på Utängens Loge i Tanum. Nu väntar några veckors välbehövlig semester.
– Sommaren har varit fantastisk på alla sätt, mycket folk och nöjda arrangörer på de platser vi besökt. Nu ska vi vila upp oss och samtidigt ladda batterierna inför hösten. I slutet av september är vi igång igen, avslutar Kenny Samuelsson.