NOL. Torsdagen den 6 december håller Tommy Moberg en föreläsning om doping.
Aleborna inbjuds till Sportlifes anläggning i Nol.
– Detta är ett led i vårt förebyggande arbete, säger Susanne Sebestyen, ställföreträdande platschef på Sportlife Nödinge/Nol.
Föreläsningen är sprungen ur ett sedan tidigare upprättat samarbete mellan Sportlifes anläggningar i Ale, Vakna och Ale kommun. På förmiddagen kommer Tommy Moberg att hålla en specialdesignad utbildning för Sportlifes medarbetare och kommunens personal. På kvällen den 6 december är det allmänhetens tur att få lyssna till Tommy Moberg, som är expert och sakkunnig på ämnet missbruk och doping.
– Vi upplever inget problem på våra träningsanläggningar, men vi vill jobba i förebyggande syfte. Det ska bli oerhört intressant att få lyssna till Tommy. Att vi ges möjligheten att lära oss mer om otillåtna preparat är jättebra, säger Sara Bohman, platschef i Nödinge.
Tecken och symptom
Tommy Moberg kommer att lyfta fram de senaste forskningsresultaten samt upplysa om tecken och symtom som är signifikativa för just denna grupp missbrukare.
– Alla är välkomna och föreläsningen är gratis. Vi har 100 platser och det är först till kvarn som gäller. Bokningarna har redan börjat strömma in, säger Susanne som utlovar en så kallad goodiebag till besökarna.