SURTE. En musikskatt som Folke Taubner tagit tillvara på. Körkonserter i gamla missionskyrkan från slutet av 50- och början av 60-talet har nu digitaliserats.
– Tanken var att bjuda in till ett publikt arrangemang i adventstid, men tillställningen får vänta till dess att corona har försvunnit.
Inget ont som inte har något gott med sig. Hade det inte varit för pandemin så kanske rullbandsspelaren och dess band stått kvar i garderoben hemma hos Folke Taubner.
– Till hustruns förtret, skrattar Folke när lokaltidningen träffar honom i Equmeniakyrkan.
– Jag kom över rullbanden 2005 och det var i samband med ett av kyrkans musikrådsmöten. Surtes egen eldsjäl Per-Göran Kihl hade gått bort några år innan varför barnen överlämnade en låda till oss. Jag tog hem materialet eftersom församlingen inte var intresserad, berättar Folke Taubner.
På rullbanden fanns en adventskonsert från 1959 och en annan konsert som spelats in i Gislaved samma år. Det tredje bandet innehöll en sånggudstjänst från första advent 1961.
– Under hela april i år satt jag och lyssnade på adventskonserter. Sedan fick jag hjälp av en kamrat i Göteborg att digitalisera materialet. Jag har även kompletterande bilder från den aktuella tidsepoken.
Fler välkända solister hörs framträda, bland annat Artur Eriksson som ofta besökte Surte missionskyrka under denna era.
– Jag måste säga att det låter riktigt bra, kvaliteten är genomgående hög, berömmer Folke Taubner.
Det är inte första gången som Folke Taubner låter dokumentera Surtes musikhistoria. 2007 gav han ut boken ”Musikkårer i Surte”.
– Faktum är att jag fortfarande har några böcker kvar om någon är intresserad.
Folke Taubner började spela piano som sjuåring, innan det blev valthorn på högstadiet. 73 år ung är han fortfarande aktiv inom musiken.
– Jag dirigerar Lerum Surte Symphonic band och är även med i Lundby symfoniorkester. Covid-19 gör dessvärre att all verksamhet ligger nere. Det är tråkigt, men å andra sidan hade nog aldrig arbetet med rullbanden blivit förverkligat, avslutar Folke Taubner.