Havet är djupt – en kulturskola för alla

NÖDINGE. Nödingeskolan i samarbete med Ale kulturskola visade hur kul det är att stå på scen. Elever i årskurs 3 bjöd på riktig showtime med sin sångföreställning Havet är djupt.
– Det var nervöst och när man ska sjunga är man alltid rädd för att rösten ska försvinna, säger Elin, en av eleverna på scen.

När eleverna i Nödingeskolans årskurs 3 gav två föreställningar av Havet är djupt i den fina teatersalongen i Ale Kulturrum var det inga röster som försvann. Tvärtom. De hördes högt och tydligt med en smittsam musikalisk kärlek. Bakgrunden till föreställningen är ett samarbete med Ale kulturskola. Målet är att fler elever ska upptäcka alla möjligheter som finns att lära sig spela instrument, dansa, spela teater och inte minst sjunga.

– Jag skulle gärna lära mig spela saxofon, säger Amanda som inte var lika nervös som alla andra då det inte var första gången hon uppträdde för publik.

– Jag går i dans så jag har uppträtt förut. Ett annat syfte var att ge eleverna chansen att få stå på scen och få publikens uppmärksamhet.

– Eleverna har övat i en knapp vecka och det har varit ett stort fokus på den här dagen. Det är två föreställningar, dels för förskolebarnen dels för årskurs ett, säger Tomas Eriksson, kulturskolessamordnare och utvecklar:

– Vi vill att fler barn ska upptäcka kulturskolan. Det är viktigt att vi når nya målgrupper och därför har vi internt kallat initiativet för en kulturskola för alla. Vi känner verkligen att alla barn mår bra av det här. De allra flesta gillar att både sjunga och uppträda på scen. Om den saken rådde inga tvivel. Det var showtime när den är som bäst och låtvalen träffsäkra.

Det var både klassiska visor om Sjörövar-Fabbe och populära hits som Björnstammens ”Vart jag mig i världen vänder”.

Hur har ni lyckats lära er alla texter?

– Det är bara att öva, öva och öva, men en del kunde vi innan, erkänner Elin.

Eleverna var både stolta och nöjda med sina insatser.

– Det blev jättebra och det var riktigt kul. Vi vill gärna göra detta igen och bli kändisar, säger Elmedin och Muhanad.

Mer från nöje

Musikälskarnas egen borg

Krögarna Carl och Reneé Dahlberg brinner för musik. 2000-2013 var…

Lyckad premiär på Café Torpet

Flera högklassiga soloartister och grupper kommer på besök till Café…

De är först ut på Café Torpet

När lokaltidningen får tag i The Mule Skinner Bands trummis…

Lyckat Valborgsfirande i Surte

I helgen firades våren in runt om i landet och…

Senaste nytt

Företagare i Ale prisades i Furulundsparken

Årets Näringslivsgala i Ale hade bytt skepnad och namn till…

Återväxten utmanar hembygdsföreningarna

På en bänk, i solskenet vid Hembygdsmuseet i Prästalund sitter…

Tredje raka för AIF

Det ska noga understrykas att förutom de bärgade poängen bjöd…

Boulestallet är stället för seniorerna

När stallarna på Ström revs fick Boulestallet flytta till Göta.…

Ellbo Åkeri fortsätter utvecklas

Aningen förvånade, men inte desto mindre glada mottog Ellbo Åkeri…

Musikälskarnas egen borg

Krögarna Carl och Reneé Dahlberg brinner för musik. 2000-2013 var…

Efterlängtad kiosköppning

Ett tecken på att sommaren står för dörren är när…

Gångbana ska byggas i Surte

Infrastruktursavdelningen på Ale kommun kommer att bygga en gångbana på…

Svensk mästare för 13:e (!) gången

Det har varit en speciell säsong för Ellen Sjöberg, som…

”Jag hittade spritflaskor överallt”

Att berätta om sitt liv är inte något som är…

Bil började brinna under färd

En bil började brinna i motorrummet under sin färd på…

Strömsskolan slog nytt rekord

Majblommeförsäljningen tog sin början den 18 april och pågick till…

Slussplanerna i Lilla Edet tar form

Att den nya slussen i Lilla Edet ska byggas på…