ALAFORS. Biobesök hör julhelgen till och på Medborgarhusets bio har man laddat upp med hela tre premiärer.
Tack vare ny digital teknik får Ale nu filmerna samtidigt som Göteborgs biografer.
Laddat för filmkvällar. Willy Kölborg, Folkets Hus-föreståndare, hoppas att fler alebor ska välja att biomysa på hemmaplan.
Mörker och kyla i kombination med julledighet lockar folk till biograferna. Som alebo behöver man inte åka in till Göteborg för lite biomys.
I Alafors har tre filmer premiär i julhelgen: ”Berättelsen om Pi”, ”Sune i Grekland – All inclusive” och ”Mammas pojkar”.
– Det blir nog en bra blandning där det finns något för alla. Nu har vi dessutom köpt in en popcornmaskin så nu luktar det gott i biografen, även om det blir en del städning efteråt, säger Folkets Hus-föreståndaren Willy Kölborg.
1963 flyttade bion in i Medborgarhuset och har blivit kvar sedan dess. Förra året byttes den gamla 35-millimetersfilmen ut mot ett digitalt system, vilket gav helt nya förutsättningar.
– Vi får filmerna samma dag som biograferna i Göteborg och jämfört med tidigare är det mycket bättre kvalitet, både ljud- och bildmässigt. Innan fick vi filmerna i trälådor som vägde 25-30 kilo och då hade de dessutom varit runt på andra ställen innan och kunde vara slitna. Nu har vi bara en liten box som vi använder.
Sedan den nya tekniken landade i Alafors har antalet besökare ökat med 140 procent.
Även om snittåldern är 50 plus upplever man att allt fler unga hittar till biografen.
– Fortfarande finns det alebor som inte vet om att det finns en bio i kommunen. Det ska det nog bli ändring på, menar Willy Kölborg.