NÖDINGE. Det var 30 år sedan som Ale Kulturrum, före detta Ale gymnasium, uppfördes. Detta uppmärksammades i samband med Kulturhäng. Tisdagskvällen bjöd på en mix av byggnadsvård, arkitektur och kulturarv.
Intresset för lokalhistorien och byggnader i vårt närområde är stort. Det fick arrangörerna till Kulturhäng ett tydligt bevis på.
– Det är kul att se blandningen av folk vid den här typen av event, både äldre och yngre, säger kultursamordnare Ida Hedberg.
Vid två tillfällen under kvällen tog arkitekt Linnea Larsson med intresserade besökare runt i Ale Kulturrums olika rum.
– Detta är den mest välbevarade delen. Jag blir bara glad att som arkitekt komma in här, förklarade Linnea när sällskapet tog plats i biblioteket.
– På golvet ser ni kalksten från Öland och vid entrén står den platsbyggda soffan, konstaterade Linnea.
Byggnaden ritades av den flerfaldigt prisbelönade arkitekten Gert Wingårdh. Ale Kulturrum är en byggnad att vara stolt över enligt Linnea Larsson.
– Den fina detaljeringen och byggnadens robusta och gedigna material gör den unik.
Flera hembygds- och kulturföreningar fanns på plats och visade upp sina respektive verksamheter. Det gick även att ta del av textilkonstverket ”Spektrum” som sedan en tid tillbaka pryder Da Vinciskolan.
Kvällen avrundades med en föreläsning i teatersalongen. Erika Åberg, känd bland annat från tv-serien ”Det sitter i väggarna”, talade under rubriken Väggarna berättar.
– Vi är många som älskar gamla hus, den atmosfär man får på köpet, hemligheterna och frågetecknen som byggnaden gömmer och ställer, säger Erika.
Var hittar man historien om sitt gamla hus?
– Det är egentligen två delar. Dels i själva materialet om det inte är sönderrenoverat, dels i arkiven där det kan finnas mycket bevarat – fotografier, kartor, bouppteckningar och så vidare.
Intresset för gamla hus är stort även hos den yngre generationen?
– Ja, absolut är det så. Det har blivit en sorts livsstil för många. På mina föredrag träffar jag ofta småbarnsfamiljer, avslutar Erika Åberg.