Lödöses varvshistoria dokumenterad

LILLA EDET. På lördag får vi uppleva en världspremiär i Kulturhuset Eden. Filmen ”Lödöse Varf – Från träskrov till stålbad” visas för första gången på vita duken. Anders Lundin ligger bakom denna unika produktion, som tar oss med på en resa genom industriepokens Göta älv.

Filmskaparen Anders Lundin, som driver Bohusföretaget Lightray, dokumenterar en tid som bleknar bort allt mer. En tid av hårt arbete, kyla, krigsår och på slutet, hård konkurrens från utlandet. Men också en tid av arbetsstolthet, kamratskap och prestigefyllda sjösättningar.

– I filmen får vi träffa flera av de som gjorde varvet så framgångsrikt. En generation som såg problem som möjligheter och där innovativa lösningar blev startskotten för nya industrier och i större perspektiv intäkter för Sverige, säger Anders Lundin, som i ett flertal intervjuer och med hjälp av ett rikt arkivmaterial skapat en film som tar med oss till en tid när industrialismen spirade i Göta älvdalen och varven låg som ett pärlband längs älven.

Lödöse Varf var under 1900-talet det största varvet av hela 34 varv längs Göta älv. Det sägs till och med vara ett av de äldsta varven i hela Europa då skeppsbyggeri under omkring sex sekler torde ha bedrivits på platsen. 

– Anledningen till att skeppsbyggartraditionen i Lödöse har anor så långt tillbaka kan bero på att Lödöse under lång tid utgör Sveriges enda hamn mot västerhavet.

Mellan åren 1900 och 1946 finns 78 fartyg upptagna på nybyggnadslistan, samt utöver dessa ett större antal lastpråmar. Under kommande år köps och säljs Lödöse varv flera gånger och vi får i filmen bekanta oss med de olika ägarna, men också hur livet såg ut en gång i det lilla Lödöse.

I slutet av 1950-talet syntes Adolf Bratt & Co hamnat i likviditetssvårigheter, vilket till slut leder till att bröderna Lars och Vilgot Johansson från Skärhamn köper upp varvet, som då går in i en ny glansperiod. Totalt levereras hela 40 fartyg mellan åren 1961-1981. I januari 1982 försätts AB Lödöse Varv i konkurs och en flera hundra år lång epok får sitt slut.

Mingel med en utställning i foajén föregår premiären. Efter filmvisningen blir det fika och föredrag.

Evenemanget, som sker i samarbete mellan Lilla Edets kommun, Varfs- och Sjöfartshistoriska Föreningen, Lightray och Folkets Hus, är kostnadsfritt men anmälan krävs. Mer information finns på kommunens hemsida.

Mer från lilla edet

Edethus säljer för att investera i nytt

Åtta månader har gått sedan Sanny Mattelin tillträdde vd-rollen på…

Kulturlördag med hållbart mode

Under dagen blir det loppis i Kulturhuset Eden. Allmänheten har…

Modellkoncept för jämställdhet

Likvärdig service och jämställd resursfördelning till olika grupper av kvinnor…

”Det är otroligt roligt”

I 275 av landets kommuner arbetar fler män än kvinnor…

Senaste nytt

”Ale måste satsa för att vinna”

I 13 år har Johan Trouvé varit vd för Västsvenska…

Uppdraget: Rädda kontraktet i Ettan

På lördag spelar Ahlafors IF den historiska hemmapremiären i Ettan…

Lindström klar för AIF

Med två dagar kvar till seriepremiären i Ettan Södra presenterar…

Påskfirande på Bohus fästning

Förra årets påskevent lockade cirka 2 500 besökare. Om väderleken…

”En utmaning att nå topp tre”

Ahlafors IF, herr Serie: Ettan Södra. Premiär: Norrby IF (h),…

Befolkningstillväxten har avtagit

En befolkningsprognos är en kvalificerad uppskattning av hur befolkningen väntas…

Alafors Bil & Maskin sopar rent

Alafors Bil & Maskin styrde om sin verksamhet i slutet…

Ny kyrkoherde i Starrkärr-Kilanda

Hon växte upp i ett kristet hem på Donsö, blev…

Nybildade bostadsrätter i Surte

Bostadsrättföreningen bildades i samband med att tidigare fastighetsägare gick ut…

”Du blir starkare och ditt självförtroende växer”

Ale Boxningsklubb vill att så många som möjligt ska utöva…

MECA i Älvängen har blivit Bilxtra

För 16 år sedan startade Marcus Börjesson en bilverkstad i…

Heta tips för padelspelare och nybörjare

Vi ville ta reda på tips på hur man blir…

Pogab tog med plåtlådan till riksdagen

Kompetensförsörjning är ett ämne som Mathias Mattson brinner för. Trots…