Musik och vandring i Hålanda

MAURITZBERG. Ales nordligaste kulturmetropol bjuder in till ett tvådagarsarrangemang. Lördag-söndag 19-20 juni sker musikrundor i Kultur på Mauritzbergs regi, i samarbete med Mikael Forsman genom ”Konsert och motionär – promenadstråk”.
– Det blir flera konserttillfällen och en begränsning på totalt 100 deltagare, säger Johan Dahlbäck.

Lättnaderna i coronarestriktionerna skapar större möjligheter för kulturarrangörer att genomföra olika typer av program. Kultur på Mauritzberg genomförde endast musikvandring vid ett tillfälle förra året, men nu är ett antal evenemang inplanerade.

– Duon Helena Ek och Peter Janson underhåller i kvarnen den 21 augusti och lördagen därpå gästas vi av West of Eden som tolkar Evert Taube på irländskt vis, avslöjar Katharina Dahlbäck.

Först väntar emellertid helgens musikrundor där vandring förenas med musik i en härlig samklang.

– Det blir upplevelser för våra olika sinnen, säger Johan Dahlbäck.

På lördagen välkomnas besökarna till Mauritzbergs kvar där spelmansduon Mats Edén och Jonas Simonsson inleder med sin energifyllda nyskapande låtskatt. Efter konserten serveras soppa och macka innan det blir vandring från Mauritzberg via Drottninggärdet och Backa-Kalles till Hålanda hembygdsgård, en sträcka på cirka fem kilometer.

– När vi kommit fram berättar Hembygdsförenings ordförande, Elinor Johnson, om sågen och hembygdsgården. Kaffe och kaka serveras på plats.

Vid sågen bjuder sångerskan Karolina Vucidolac och gitarristen Tobias Grim på fartfylld, rytmisk, brasiliansk jazz.

Söndagen har Verle gammelskog som startpunkt. Vandringen går längs stigar till lilla Ljusevattnet. Där blir det konsert med Stina Klintbom (sång) och Andreas Nordanstig (gitarr), samtidigt som det serveras kaffe, te och wraps.

– Stina och Andreas spelar egna och andras sommarvisor, känt och okänt med inslag av allsång, säger Katharina Dahlbäck och tillägger:

– Hela rundvandringen är cirka fem kilometer.

Det bjuds dubbla tillfällen att närvara både på lördagen och söndagen. Det är förbokning som gäller.

– Intresset är stort och den första av lördagens konserter är redan fulltecknad, avslutar Katharina Dahlbäck.

Mer från nöje

Kulturlördag med hållbart mode

Under dagen blir det loppis i Kulturhuset Eden. Allmänheten har…

Jack & Brolle till Café Torpet

”Visor och Grimascher” är en hyllning till Cornelis Vreeswijk där…

De vill locka till nya skratt

Föreställningen heter ”Lik i garderoben” och är en klassisk spring-i-dörr-fars.…

Klart med Lasse Stefanz

MARIELUND. Dansbandet Lasse Stefanz återvänder till Café Torpet. Onsdagen den…

Senaste nytt

De öppnar sitt hem för barn och ungdomar

Som åttaåring blev Petra placerad på ett familjehem första gången.…

Lagkaptenen: ”Något stort på gång”

De flesta spelarna i Ahlafors IF har aldrig tidigare gjort…

Norrby-lägret har koll på AIF

Boråslaget kom näst sist i Superettan 2022 och är således,…

Lindström klar för AIF

Med två dagar kvar till seriepremiären i Ettan Södra presenterar…

Uppdraget: Rädda kontraktet i Ettan

På lördag spelar Ahlafors IF den historiska hemmapremiären i Ettan…

Yogan är en självklar del i Petras liv

Petra Avebring är ursprungligen från Värmland, flyttade till Göteborg för…

”Ale måste satsa för att vinna”

I 13 år har Johan Trouvé varit vd för Västsvenska…

Påskfirande på Bohus fästning

Förra årets påskevent lockade cirka 2 500 besökare. Om väderleken…

”En utmaning att nå topp tre”

Ahlafors IF, herr Serie: Ettan Södra. Premiär: Norrby IF (h),…

Befolkningstillväxten har avtagit

En befolkningsprognos är en kvalificerad uppskattning av hur befolkningen väntas…

Alafors Bil & Maskin sopar rent

Alafors Bil & Maskin styrde om sin verksamhet i slutet…

Ny kyrkoherde i Starrkärr-Kilanda

Hon växte upp i ett kristet hem på Donsö, blev…

Nybildade bostadsrätter i Surte

Bostadsrättföreningen bildades i samband med att tidigare fastighetsägare gick ut…