HÅLANDA. Efter många veckor av repetioner och förberedelser stundar sanningens ögonblick. På fredag är det premiär för Teatervindens föreställning ”Pehr Osbeck – hålandasonen som for till Kina”.
– Vi är inte ett dugg oroliga för hur skådespelarna ska lyckas, däremot hur vädret ska bli, säger manusförfattarna Christel Olsson Lindstrand och Kent Carlsson.
I drygt 40 år har Christel Olsson Lindstrand och Kent Carlsson varit i teaterns tjänst. Första gången de stod på scen var 1982 i Ale Teatersällskaps pjäs ”Livet i Lögneberga”, som skrevs av Karl-Ingemar Andersson och Bo Augustsson.
– Därefter har vi jobbat ihop på olika sätt inom teaterproduktion. Det har blivit många minnesvärda ögonblick genom åren, konstaterar Kent Carlsson.
Den första föreställningen som de skrev ihop var ”Gustava på Skattegården”, som hade premiär 1998. ”Pehr Osbeck – hålandasonen som for till Kina” blir den femtonde i ordningen.
– Vi har funnit vårt arbetssätt. Vi pratar oss samman, tar hjälp av Post-it-lappar som vi sätter upp på väggen. Jag skriver samtidigt som vi diskuterar, säger Christel.
– Faktum är att vi är lika i vårt tankesätt. Ofta händer det att jag ska berätta en idé, då har Christel redan skrivit ner den. Genom alla år har vi inte haft några stora konflikter. Vi pratar ihop oss om vi tycker olika, poängterar Kent.
Vad utgör drivkraften?
– Det är att få se resultatet av det man skriver, när produktionen sätts upp och hur den tas emot. Publiken uppskattning är självklart en drivkraft, säger Christel.
Vad är utmärkande för denna föreställning?
– När jag fick berättat för mig om Pehr Osbecks liv blev jag faktiskt lite kär i honom. Han var en mycket älskvärd person. Vår ambition med denna teater är att göra hans livshistoria känd i bygden, säger Christel Olsson Lindstrand.
I år är det 300 år sedan som Pehr Osbeck föddes på torpet Oset under säteriet Livered i Hålanda socken. Han var präst, botaniker och en av Carl von Linnés lärljungar. Osbeck är den mest bekante av Linnés Kinaresenärer och Linné uppkallade växtsläktet Osbeckia efter honom. Pehr Osbeck dog 1805.
– Pehr Osbeck var en vänlig, duktig och hängiven person. Han dog utan några ovänner, förklarar Kent Carlsson.
”Pehr Osbeck – hålandasonen som for till Kina” visas vid totalt sex tillfällen under de två närmaste helgerna – 18-20 augusti samt 25-27 augusti.
– Föreställningen varar i drygt en timme. Vi har anpassat arrangemanget utifrån busstiderna. Hållplatsen som gäller är Skaggata. Efter teaterns slut serverar Hålanda hembygdsförening fika. Då finns det möjlighet att samtala med ensemblen om pjäsen.
Är detta sista produktionen som ni gör?
– Nej, vi har faktiskt fler saker som ligger i pipen. ”Lilla Vackra Anna” är en pjäs som vi redan skrivit och som ska ha premiär nästa år. Vi har också lagt grunden för en 1700-talsteater som vi ber att få återkomma till vad det lider.
Lyssna på avsnittet om Christel och Kent i någon av spelarna nedan: