MARIELUND. Lördagen den 3 maj går startskottet för årets eventsäsong på Café Torpet. Det inleds med ett hejdundrande party.
– Det blir fullt ös, säger Peter Wall, gitarrist i Beats 80 som svarar för underhållningen.
Det stundar 80-talsfest på Café Torpet. Beats 80 intar scenen för en kväll fylld av nostalgi och tidlösa hits.
Beats 80 består av fyra män som har spelat musik ihop sedan de gick i högstadiet. Efter att ha spelat i olika konstellationer hittade man tillbaka till varandra för ett par år sedan.
– Vi har lirat en hel del på festivaler som Fallens dagar, Smaka på Trollhättan samt på ett flertal krogar i Västra Götaland och Dalsland.
Peter Wall är hemmahörande i Bohus och Göran Eklund (bas) i Skepplanda. De två övriga bandmedlemmarna, Marko Kallunki (trummor) och Mikael Stjernqvist (sång och gitarr) är bosatta i Trollhättan.
– Det som gäller på våra uppträdanden är att vi bara spelar 80-tals låtar, goa gamla hits med massor av allsång och upptåg, avslutar Peter Wall.
När: Lördag 3 maj.
Var: Café Torpet,
Marielund.
Beats 80: Peter Wall (gitarr), Göran Eklund (bas), Marko Kallunki (trummor), Mikael Stjernqvist (sång och gitarr). Spelar 80-talshits med fokus på nostalgi och allsång.