NYGÅRD. En gammal berättelse som inte går ur tiden. I fredags var det premiär för Ljudaborg Kulturförening att ge Charles Dickens ”En julsaga”. Publiken i Alegården bjöds på riktigt bra teaterunderhållning.
Ljudaborg Kulturförening erbjuder i samarbete med Ehrenhofers Lamm & Vilt ett teaterpaket av bästa sort. I fredags och lördags serverades publiken en samtida engelsk julmiddag i församlingshemmet. Därefter bjöds besökarna på ett utomordentligt scenframträdande i Alegården. På söndagen skedde en avskalad variant med matinéföreställning och fika.
– Upplägget är detsamma nu till helgen, förklarar Joanna Huurne, en av skådespelarna.
”En julsaga” är en kortroman av Charles Dickens och en av dennes mest populära verk, som skrevs för att betala av en skuld. ”En julsaga” utkom första gången 1843 och har filmatiserats åtskilliga gånger. I Alegården gör Kulturföreningen Ljudaborg sin egna tolkning av det klassiska verket med regi av Mattias Hjelm.
– Ett stort tack till Martin Rossing som översatt och bearbetat Dickens manus för vår teaterscen, säger Mattias Hjelm.
Berättelsen handlar om gamle Ebenezer Scrooge, en snål och elak affärsman som går igenom en total förvandling och blir en god människa efter att ha hemsökts av andar på julnatten. Det är en välarbetad produktion som innehåller alla de ingredienser som krävs för en lyckad och sevärd teaterpjäs.