Lördagen den 21 maj var det åter dags för Veterancrossträff i Älvängen. Sol och vackert väder mötte deltagare och åskådare.
– Vi hade verkligen tur med vädret, bättre förutsättningar hade vi inte kunnat önska oss, säger Göran Pettersson, en av många motorfantaster som var på plats.
– Jag vill verkligen ge en eloge till Janne Johansson från Nol och Johnny Johansson från Stenkullen som håller ihop det här arrangemanget år efter år. Det har blivit en festlig tradition, säger Göran.
Fokus ligger inte på själva tävlandet, snarare tillfället att få träffas och prata gamla minnen. Veterancrossträffen är förenat med mycket nostalgi.
– Det är verkligen uppskattat och förarna kommer från Skåne i söder och hela vägen upp till Mellansverige, avslutar Göran Pettersson.
Fotograf: Allan Karlsson
Veteranerna i full gång på Paradisbanan i Älvängen.
Kuno Karlsson från Bohus med sin gamla Jawa 490.
Det fanns många gamla fina motorcyklar att ta bilder på.