NÖDINGE. Nödinges handbollsdamer kämpar för sin fortsatta existens i division två.
Mittenlaget Borås HK fick bekänna färg.
Trots en stark insats blev det ånyo en förlust för NSK.
Tio förluster på de tre 13 inledande omgångarna är ingen rolig läsning, men Nödinge har fortfarande goda chanser att rädda sig kvar i damtvåan. Det gäller att vinna rätt matcher. Poäng mot Borås hade varit en bonus och det var inte långt borta. Med fem minuter kvar att spela skiljde bara ett mål, men gästernas takiska kyla var överlägsen. De punktade i rätt läge och tog ansvar framåt när det som bäst behövdes.
Nödinge inledde bäst och skaffade sig en tremålsledning. Borås svarade med att punkta storskytten, Elina Mathiasson. Det gav önskad effekt och plötsligt var det lika igen. Det hjälpte inte att NSK bytte ut Elina, gästerna fortsatte att punkta och denna gång var det Michaela Sjöstrand som togs bort. Då klev Jenny Jensdottir fram och bombade från högernio. I paus var det helt jämnt. Tio minuter in i andra halvlek gjorde Emma Dillner 20-19 och det såg riktigt bra ut. Borås samlade ihop sig och ställde in skärpan, samtidigt som Nödinge började missa. Det hade man inte råd med. Gästerna gick ikapp och förbi. Ledningen med tre mål tio minuter före slutet såg ut att vara förödande, men NSK kom tillbaka. Två viktiga mål av Michael Sjöstrand gjorde att det plötsligt bara skiljde en boll när fem minuter återstod. Dessvärre var det just i pressade lägen som Borås spelade som bäst samtidigt som hemmalaget stressade, kastade bort bollar och avslutade utan kyla. Lagledningen i NSK har lite att fundera på. Notoriske straffskytten de senaste säsongerna, Elina Mathiasson, fick inte chansen och hemmalaget brände mycket riktigt två givna tillfällen. Det var nog inte på den punkten man skulle gjort några förändringar, den detaljen har Elina skött prickfritt i många år.
Det är tre poäng upp till strecket och vinner Nödinge bara rätt matcher i vår kan kontraktet i division två räddas.
Division 2 västsvenska västra damer
Nödinge SK – Borås HK 27-30 (15-15)
Mål NSK: Sofia Ström 5, Michaela Sjöstrand 4, Emma Dillner 4, Jessica Petersson 4, Jenny Jensdottir 3, Elina Mathiasson 3, Emelie Larsson 2, Johanna Kristensson 2. Matchens kurrar: Michaela Sjöstrand 2, Sofia Ström 1.
Foto: Per-Anders Klöversjö
Nödinge körde fast i andra halvlek mot Borås HK som var snäppet bättre både i spel och taktisk kyla.