ALAFORS. Vädrets makter har inte varit på Alebackens sida än. Nu är siktet inställt på ett vitt sportlov.
– Vi går ständigt i väntans tider och hoppet är det sista som överger oss, säger Linda Skånberg, ordförande i Alebacken SK.
I bra tider, det vill säga när temperaturen är minus ett par grader eller mer, har Alebacken kunnat erbjuda skollediga barn skidåkning under jullovet. Så blev det inte i år.
– Tyvärr blev det en grön jul, men när kylan slog till i början av året väcktes förhoppningar om att kunna öppna backen i mitten av januari. Nu slog det om alldeles för snabbt, säger Skånberg.
Alebacken är försett med ett modernt och energieffektivt snösystem som startar automatiskt när tempen sjunker till minus två grader.
– Även om vi ser att det bara kommer vara kallt ett par dygn så låter vi snösystemet spruta. Strategin är att bygga upp snöhögar som blir kvar även om det blir plusgrader en tid. Det gör att vi inte behöver börja från noll när kylan återvänder. Det är sällan vi sprutar helt i onödan, snön brukar komma till användning till slut, berättar Skånberg.
Nästa stora förhoppning är att kunna erbjuda en vit backe till sportlovet.
– Det är framför allt våra barn och ungdomar som vi engagerar oss för. Att kunna ge dem chansen att åka skidor på hemmaplan är drivkraften. Får vi en vecka på oss med ihållande kyla kommer vi ha en perfekt backe, men det kan gå fortare. Det är så många faktorer som avgör hur snabbt det går. Det mest idealiska är fem till tio minusgrader och nordlig vind.
Överlever ni en grön vinter?
– Ja, det gör vi, men självklart blir det kännbart. Alebacken är en helt ideell förening och våra intäkter är helt beroende av att sälja liftkort. Så jag tror nog alla kan räkna ut att en grön vinter är inget vi längtar efter. Nu håller vi tummarna för att kylan återvänder, avslutar Linda Skånberg.