KILANDA/HALMSTAD. Högskolestudenten Elina Järkil från Kilanda är nyligen hemkommen från en tre månader lång resa till Colombia.
Där har hon och en klasskompis installerat en solvärmeanläggning på en förskola, som en del av deras examensarbete.
Elina Järkil och Johanna Skytt läser tredje året på Energiingenjörsprogrammet – Förnybar energi på Högskolan i Halmstad.
När det hade blivit dags för examensarbete tänkte de stort och globalt.
– Vi ville utomlands och båda är intresserade av solenergi. Jag har tidigare rest en del i Sydamerika, säger Elina.
Genom en lärare på skolan fick de kontakt med en kvinna som jobbar på universitetet i den colombianska staden Popayan. Hon blev deras handledare och hjälpte till att förmedla kontakter.
Efter ett år av förberedelser hade det i januari äntligen blivit dags att bege sig till Colombia där de hade ett vikigt uppdrag att slutföra: Med hjälp av sina kunskaper, kontakter och finansiella medel i form av stipendier skulle de installera en självcirkulerande solvärmeanläggning på en förskola i staden Timbio.
– Det är vikigt att vårt arbete ger ringar på vattnet och därför vill vi sprida kunskap om förnybar energi. Förutom arbetet med anläggningen höll vi även workshops ute på skolor, på spanska dessutom vilket var en utmaning i sig, säger Elina.
Varmt vatten
Det var viktigt att allt material inhandlades på plats så långt det var möjligt. Det finns en hel del företag i Colombia som sysslar med solenergi och de kontaktade flera återförsäljare innan de valde en i närheten.
– Några problem stötte vi allt på innan allt kom på plats. Bland annat fick vi beställa en blandningsventil från USA eftersom den var omöjlig att få tag på i Colombia. Den bästa dagen på hela resan var när allt till slut gick i lås, men på vägen dit tänkte vi ibland att ”det här kommer aldrig att gå”, säger Johanna.
Tack vare deras projekt kan nu förskolans personal diska i varmt vatten och 90 femåringar kan tvätta sig utan att behöva frysa. Dessutom har de förhoppningsvis satt igång en kunskapskedja som gör att arbetet med förnybar energi fortsätter.
– Vi blev så väl omhändertagna och alla är fantastiskt öppenhjärtliga och hjälpsamma. Det känns som att vårt budskap har gått fram och vi ser fram emot att åka tillbaka och hälsa på, men först har vi en lång rapport kvar att skriva, säger Elina.