LNIK är laget i Christians hjärta

NYGÅRD. För Christian Andersson är ingen uppgift för stor eller för liten. Lödöse Nygårds eldsjäl gör det mesta i samband med damlagets hemmamatcher och han trivs med tillvaron på Alevi.

– Det är fantastiskt att få känna en samhörighet, säger han.

Solen skymtar fram mellan de till synes tjocka molnen och gradantalet ökar därmed snabbt. Stormen Hans har passerat och gräsmattan på Alevi tycks ha klarat sig fint.

– Visst ser den bra ut? Det är en kille som har klippt den och jag har målat linjerna, förklarar Christian.

Trots att det återstår två timmar innan domaren blåser igång dagens division 1-drabbning mellan Lödöse Nygård och IFK Örby har Christian Andersson redan anlänt till anläggningen. Det är mycket som ska fixas innan den viktiga matchen.

– För mig är det viktigt att vi är proffsiga arrangörer. Det ska se snyggt ut här på anläggningen och jag vill inte testa ljudet när motståndarna är här, utan det ska vara klart innan.

Han tillhör den lilla gruppen av eldsjälar som arbetar hårt i det tysta för Lödöse Nygårds damlag. Det är ingen uppgift som är för stor eller för liten.

– Jag fungerar som en koordinator. Jag öppnar och gör i ordning entrén, tar emot våra matchpartners och publikvärdar och har hand om lotterier med mera, förklarar han.

Christian är född och uppvuxen i Nygård. Han blickar tillbaka till en barndom som präglades starkt av föreningslivet.

– Jag spelade fotboll och min pappa var engagerad i Nygårds IF. Han hade alla möjliga roller, ungefär som jag har i LNIK i dag. Det är fantastiskt att få känna en samhörighet och att få gnabbas med spelare och ledare i laget, förklarar han med ett stort leende.

När det närmar sig matchstart kliver Christian in i sitt speakerbås och slår igång mikrofonen. Laguppställningarna ska presenteras för dagens publik.

– Jag tror att det här är fjärde säsongen som jag är speaker under damlagets matcher. Det passar mig som handen i handsken, jag är musiker i botten och tycker därför om att fixa med ljud och mixerbord, berättar han.

Vad är svårast med att vara speaker?

– Det är väl att allt ska bli rätt. Ibland kan jag vara nervös, särskilt om det är en match mot ett storlag som exempelvis IFK Göteborg. Då kan jag glömma av att andas ibland, haha.

Spelarna äntrar planen tillsammans med dagens domare. De ställer upp sig och Christian presenterar samtliga med sin kraftfulla röst.

Introt var felfritt, eller?

– Ja, det satt som det skulle, svarar han.

Från sitt lilla bås på kortsidan försöker Christian följa allt som händer ute på planen och han medger att känslorna stundtals kan vara svåra att tygla.

– Som matcharrangör ska man nog inte reagera som jag under matcherna. Det betyder väldigt mycket för mig hur det går för laget.

Extra nervöst blir det om hans dotter, Wilma, spelar.

– I fjol spelade även Wilmas mamma (Josefin) i laget och det blev därför en väldigt speciell situation för mig. Jag tror att det är ganska unikt att mamma och dotter spelar i samma lag på den här nivån.

Hur reagerar du vid en förlust?

– Örby ska vi ha bakom oss i tabellen och det blir därför jobbigt om vi förlorar i dag. Jag kommer nog att sura lite i bilen och sedan ta en gravöl hemma.

Men det behövde han inte göra den här gången. Lödöse Nygård lyckades till slut att vinna med 2–1 efter ett segermål signerat Tilda Magnusson Tell i den 90:e minuten.

– Nu ska jag hem och uppdatera föreningens hemsida. Det är viktigt att allt är snyggt och fint där också, avslutar Christian.

Mer från övrigt

Fredrik är Sveriges chilikung

Allt började för cirka tio år sedan. Det var då…

Stark gemenskap hos scouterna

Varje onsdag är det full aktivitet i Guntorp. Scoutkåren som…


LNIK är laget i Christians hjärta

Solen skymtar fram mellan de till synes tjocka molnen och…

Senaste nytt

Här hamnar det som spolas ner

Här på reningsverket i Älvängen hamnar det – allt som…

Ungdomar bjuds in till talangjakt

Förra året genomfördes en talangjakt för första gången på Mötesplats…

Pojke fick sår av intorkad avföring

En pojke med funktionsnedsättning led under förra året en längre…

Klassjoggen satte 1700 elever i rörelse

Konceptet finns sedan många år tillbaka i Trollhättan. I förra…

Väcker tankar

Bilderna från rasområdet på E6 i höjd med Stenungsundsmotet är…

Ett händelserikt sekel för Rune

Den 20 september 1923 föddes Rune Skog och uppväxten i…

Mycket kul i Medborgarhuset

Medborgarhuset i Alafors utgör platsen för de olika typer av…

SBTK klara för trean

Tre poäng krävdes för Skepplanda BTK i lördagens bortamatch mot…

Bil och älg i kollision

ALAFORS. Vid 06:45-tiden på lördagsmorgonen krockade en bil med en…

Kocevski segerskytt för Ahlafors IF

Ahlafors tog sin sjunde seger för året och tog sig…

SBTK kan säkra seriesegern

Skepplanda BTK har 41 inspelade poäng och leder division 4…

Andreas satsar på roadracing

Fordon med två hjul har alltid intresserat Andreas Kumpumäki och…

Ny ”måste-match” för AIF ikväll

Ettan södra går in i ett avgörande skede. Ahlafors IF…