Ny elledning genom Ale

ALAFORS. På onsdag bjuder Svenska Kraftnät in till öppet hus och samråd för att presentera planerna på en ny elförbindelse. Det handlar om en åtta mil lång elledning från Trollhättan till Stenkullen. – Vi är angelägna om att få in allmänhetens synpunkter i ärendet, säger Erik Vallin, kommunikatör på Svenska Kraftnät.

ALAFORS. På onsdag bjuder Svenska Kraftnät in till öppet hus och samråd för att presentera planerna på en ny elförbindelse.
Det handlar om en åtta mil lång elledning från Trollhättan till Stenkullen.
– Vi är angelägna om att få in allmänhetens synpunkter i ärendet, säger Erik Vallin, kommunikatör på Svenska Kraftnät.

En ny elledning planeras mellan Trollhättan och Stenkullen. Aleborna kommer att beröras av den nya elförbindelsen och har därför bjudits in till samråd av Svenska Kraftnät. Mötet äger rum i Medborgarhuset nu på onsdag. Foto: Thomas Wiklund

En ny elledning planeras mellan Trollhättan och Stenkullen. Aleborna kommer att beröras av den nya elförbindelsen och har därför bjudits in till samråd av Svenska Kraftnät. Mötet äger rum i Medborgarhuset nu på onsdag. Foto: Thomas Wiklund

Informationen till aleborna har varit bristfällig, men på onsdag är det i vilket fall som helst tid för samråd i Medborgarhuset. Då ska Svenska Kraftnät ha en kortare presentation av samrådsunderlaget för den planerade elförbindelsen mellan stationerna Skogssäter och Stenkullen.
– Det finns planer för omfattande vindkraftsutbyggnad i området och ett av våra uppdrag är att kunna ansluta förnybar energi, säger Erik Vallin om bakgrunden till projektet.

Svenska Kraftnät har identifierat ett antal utredningsområden som kan vara lämpliga för den nya förbindelsen. Oavsett vilket alternativ som senare förespråkas så kommer det att beröra aleborna på något vis.
– Därför uppmanar vi kommuninvånarna att göra sin röst hörd och framförallt ta chansen att ställa frågor när vi kommer till Alafors, säger Erik Vallin.

Till den 22 mars har allmänheten på sig att lämna sina synpunkter. Nästa steg för Svenska Kraftnät blir att ta fram ett utbyggnadsförslag.
– Sedan blir det ytterligare samråd kring det förslaget. Planerad byggstart är tänkt 2018 och driftstart två år senare, säger Erik Vallin.

Uppmärksamma kommuninvånare har noterat att det förekommer gamla kartor i samrådsunderlaget som finns tillgängligt på Internet. Är det en korrekt iakttagelse?
– När vi började jobba med det här materialet fanns inte nya E45 med på Lantmäteriets kartor. Vi tar med enklare utskrifter över de områden där vi passerar E45 och järnvägen till informationsmötena och uppdaterar kartorna så fort som möjligt på webben, avslutar Erik Vallin.

FOTNOT. Den planerade elledningen är av typen 400 kV. Kostnaden beräknas uppgå till 655 miljoner kronor.

Mer från övrigt

Fredrik är Sveriges chilikung

Allt började för cirka tio år sedan. Det var då…

Stark gemenskap hos scouterna

Varje onsdag är det full aktivitet i Guntorp. Scoutkåren som…


LNIK är laget i Christians hjärta

Solen skymtar fram mellan de till synes tjocka molnen och…

Senaste nytt

Trafikanter uppmanas välja rätt väg

Utmed den enskilda vägen finns cirka 15 hushåll. Vägföreningen ansvarar…

Här hamnar det som spolas ner

Här på reningsverket i Älvängen hamnar det – allt som…

Ungdomar bjuds in till talangjakt

Förra året genomfördes en talangjakt för första gången på Mötesplats…

Pojke fick sår av intorkad avföring

En pojke med funktionsnedsättning led under förra året en längre…

Klassjoggen satte 1700 elever i rörelse

Konceptet finns sedan många år tillbaka i Trollhättan. I förra…

Väcker tankar

Bilderna från rasområdet på E6 i höjd med Stenungsundsmotet är…

Ett händelserikt sekel för Rune

Den 20 september 1923 föddes Rune Skog och uppväxten i…

Mycket kul i Medborgarhuset

Medborgarhuset i Alafors utgör platsen för de olika typer av…

SBTK klara för trean

Tre poäng krävdes för Skepplanda BTK i lördagens bortamatch mot…

Bil och älg i kollision

ALAFORS. Vid 06:45-tiden på lördagsmorgonen krockade en bil med en…

Kocevski segerskytt för Ahlafors IF

Ahlafors tog sin sjunde seger för året och tog sig…

SBTK kan säkra seriesegern

Skepplanda BTK har 41 inspelade poäng och leder division 4…

Andreas satsar på roadracing

Fordon med två hjul har alltid intresserat Andreas Kumpumäki och…