Välkomnar besökarna till nyinvigningen av Netto i Älvängen. På torsdag öppnar butiken och här ses delar av personalstyrkan som ser fram emot av få möta kunderna. Från vänster: Nerma Ceric, Eva Dhuri, Sofia Petersson Berglund och Linda Wallgren.
Välkomnar besökarna till nyinvigningen av Netto i Älvängen. På torsdag öppnar butiken och här ses delar av personalstyrkan som ser fram emot av få möta kunderna. Från vänster: Nerma Ceric, Eva Dhuri, Sofia Petersson Berglund och Linda Wallgren.
https://www.alekuriren.se/wp-content/uploads/2012/11/v-46-Netto-1.jpg

Nyinvigning av Netto

ÄLVÄNGEN. Lådor packas upp och hyllorna förses med varor. Det pågår en febril aktivitet på Netto. På torsdag morgon öppnar dörrarna till den nybyggda affären i Älvängen.

ÄLVÄNGEN. Lådor packas upp och hyllorna förses med varor.
Det pågår en febril aktivitet på Netto.
På torsdag morgon öppnar dörrarna till den nybyggda affären i Älvängen.

Den 20 maj stängde Netto i Älvängen. Ett halvår senare är det dags för den efterlängtade nyinvigningen.
– Det ska bli så roligt. Vi har väntat och kunderna har väntat på den här dagen, förklarar butikschef Linda Wallgren.

Butiken på Repslagarevägen invigdes första gången sommaren 2004 och har nu fått större butiksyta, ny fräsch inredning, fler parkeringsplatser och nya öppettider.
– I fortsättningen kommer vi öppna butiken klockan åtta för att ge kunderna möjlighet att handla frukost, säger Linda Wallgren.

Den nya fastigheten följer Nettos koncept till punkt och pricka, såväl till utseende och interiör. Den tidigare lokalen hade Netto övertagit av Coop.
– Vi är jättenöjda med slutresultatet. Helheten blev precis så bra som vi hade hoppats, säger Wallgren som tillsammans med sin personal håller på att rusta för torsdagens invigningsfest.
– Besökarna kommer att bjudas på kaffe och bulle, hälsar Linda via lokaltidningen.

Netto firar i år 10-årsjubileum i Sverige. Målet är att vara billigast på alla orter där butiker etableras.
– Prismedvetna kunder har tidigare behövt åka till en stormarknad utanför staden för att handla billigt. Vi ändrar på detta genom att erbjuda de lägsta priserna där kunderna bor eller arbetar. Vi vill bli Sveriges nya närbutik, känd för låga priser och trevlig personal, säger Carsten Hansen, vd för Netto i Sverige.

Netto startade sin verksamhet i Sverige i maj 2002 genom etableringen i Trelleborg, bolagets första butik i Sverige. Netto har i dagsläget, inklusive butiken i Älvängen, 151 butiker i Sverige. Även i Bohus finns en Nettobutik.

Mer från övrigt

Fredrik är Sveriges chilikung

Allt började för cirka tio år sedan. Det var då…

Stark gemenskap hos scouterna

Varje onsdag är det full aktivitet i Guntorp. Scoutkåren som…


LNIK är laget i Christians hjärta

Solen skymtar fram mellan de till synes tjocka molnen och…

Senaste nytt

Bil och älg i kollision

ALAFORS. Vid 06:45-tiden på lördagsmorgonen krockade en bil med en…

Kocevski segerskytt för Ahlafors IF

Ahlafors tog sin sjunde seger för året och tog sig…

SBTK kan säkra seriesegern

Skepplanda BTK har 41 inspelade poäng och leder division 4…

Andreas satsar på roadracing

Fordon med två hjul har alltid intresserat Andreas Kumpumäki och…

Ny ”måste-match” för AIF ikväll

Ettan södra går in i ett avgörande skede. Ahlafors IF…

Musikläraren släpper nytt

Kalle Carlsson kommer från ett musikaliskt hem och i tidig…

Uppskattad frukost på Da Vinciskolan

Förra året vann fem skolor gratis frukost under tre veckor.…

Han är Surtes nye ordförande

Som liten pojk följde Fredrik Gerlin Surtes storhetstid i bandy.…

”Min son vill inte vara där”

Föräldern, som vill vara anonym, berättar att sonen tidigare gick…

Svårt att rekrytera till fritidshemmen

Under hösten 2021 förbättrades personaltätheten på fritidshemmen tillfälligt i Ale,…

Lärarbrist: ”Kommer inte att räcka”

I Ales kommunala förskolor går det, enligt den senaste statistiken…

Emma vill få fler kvinnor att engagera sig

För några år sedan gick Emma Mouvitz med i ungdomsrådet…

Ale och Lilla Edet klättrar i ranking

Efter Lerum, som ökar med 44 placeringar, är Lilla Edet…