Den sista maj blir det nyinvigning och öppet hus av Treklövern i Nödinge, en verksamhet som vänder sig till personer med psykisk ohälsa. Från vänster ses verksamhetsutvecklare Mina Salfjord, arbetshandledare Ulrika Sten och arbetsterapeut/verksamhetsutvecklare Linda Jansson.
Den sista maj blir det nyinvigning och öppet hus av Treklövern i Nödinge, en verksamhet som vänder sig till personer med psykisk ohälsa. Från vänster ses verksamhetsutvecklare Mina Salfjord, arbetshandledare Ulrika Sten och arbetsterapeut/verksamhetsutvecklare Linda Jansson.
https://www.alekuriren.se/wp-content/uploads/2011/05/v-20-Treklövern.jpg

Nyinvigning av Treklövern i Nödinge

NÖDINGE. Tisdagen den 31 maj kommer Treklövern i Nödinge att hålla öppet hus. Verksamheten kommer också att byta namn lagom till nypremiären. – Vi har fått ett uppdrag att utveckla och igångsätta nya verksamheter för personer med psykisk ohälsa, förklarar verksamhetsutvecklare Mina Salfjord.

Efter psykiatrireformen 1995 har Sveriges kommuner ett ansvar att tillgodose behovet av meningsfull sysselsättning för personer med psykisk funktionsnedsättning. Utbudet bör vara varierat och anpassat för att möta de behov som dessa personer har. Ale kommun arbetar för att tillgodose målgruppens behov genom att bland annat utveckla Treklövern i Nödinge som verksamhet.

– Treklövern är en verksamhet som har funnits i nästan 20 år och som idag håller öppet fyra dagar i veckan, måndag, onsdag, torsdag och fredag. Verksamheten vänder sig till personer med psykisk ohälsa och som är bosatta i Ale kommun, förklarar Linda Jansson verksamhetsutvecklare och tillika arbetsterapeut.

Treklövern tillhör numera Arbetsmarknadsenheten och syftet med det är bland annat att det skall finnas en ”röd tråd” genom de olika verksamheterna som så småningom kan leda ut mot arbete.

– Syftet med Treklövern är att bryta isolering genom att erbjuda meningsfull sysselsättning, men också att det ska vara ett första steg mot ett riktigt arbete. Brukaren deltar utifrån sin egen förmåga, förklarar arbetshandledare Ulrika Sten.

Exempel på aktiviteter som förekommer på Treklövern är matlagningsgrupp, vattengympa, nutidsorientering och promenader.

– Aktiviteterna är föränderliga och styrs utifrån brukarna önskemål och intressen, anger Ulrika.

I dagsläget är det ett 50-tal personer som besöker Treklövern mer eller mindre regelbundet. Personalen på Treklövern upplever att det finns ett större antal personer i Ale kommun som skulle kunna tänkas vara behjälpta av den här typen av verksamhet, inte minst bland yngre personer.

– Nu sker en nystart, eller kalla det omtag, för Treklövern. Genom samverkan med andra myndigheter vill vi nå ut till ännu fler. Vi tittar också på möjligheten att starta upp nya verksamheter för att möta personerna där de är, säger Mina Salfjord.

Nyinvigning av Treklövern blir det den 31 maj, vilket kommer att firas med öppet hus och ett nytt namn för verksamheten kommer att presenteras.

– Förhoppningsvis kommer det många människor, avslutar Mina Salfjord.

Mer från övrigt

Guld och silver i SM

Under den gångna helgen hade 231 deltagare från 66 olika…

Lindström startade när AIF kryssade

Det blev en intensiv och nyttig genomkörare för Ahlafors IF…

AIF:s nya trupp börjar ta form

Med bara veckor kvar till seriepremiären av Ettan Södra står…

Så många semlor sålde butikerna

Runt om i kommunen började förberedelserna med semlorna tidigt för…

Senaste nytt

Kulturbyggnader i behov av renovering

Servicenämnden föreslår att kommunfullmäktige anslår ett investeringsmedel om 6,6 miljoner…

Så påverkas trafiken i Bohus av arbeten

Ett större och betydligt mer omfattande arbete kommer att ske…

Eko-bonden Tina ger sig ut i butikerna

Tina Åkesson och hennes man Hans köpte Kärra Mellomgården i…

Kommunhus kan göras om till utbildningslokaler

I sin lokalförsörjningsplan 2023-2032 har Samhällsbyggnadsförvaltningen uppgett att behovet av…

Modellkoncept för jämställdhet

Likvärdig service och jämställd resursfördelning till olika grupper av kvinnor…

”Det är otroligt roligt”

I 275 av landets kommuner arbetar fler män än kvinnor…

LN-70 toppar kvalserien

LN-70 har hittills spelat fyra matcher i kvalserien till HockeyTvåan…

”De som redan har det tufft får det ännu svårare”

Försörjningsstöden har inte skjutit i höjden ännu, men larmklockorna ringer…

Jack & Brolle till Café Torpet

”Visor och Grimascher” är en hyllning till Cornelis Vreeswijk där…

Migrationsekonomiskt bokslut

I en värld där vi möter allt mer komplicerade utmaningar,…

Guld och silver i SM

Under den gångna helgen hade 231 deltagare från 66 olika…

Industriområde har skredsäkrats

I november 2020 beslutade regeringen om höjda bidrag för skredsäkringsåtgärder…

Lindström startade när AIF kryssade

Det blev en intensiv och nyttig genomkörare för Ahlafors IF…