SÄVEDALEN. Ahlafors IF finslipar på formen inför seriepremiären om två veckor.
Det blev en klar förlust, trots ett stort bollinnehav borta mot division tre kollegan Sävedalen.
– De var bättre än oss i båda boxarna, därför vann de. Ute på plan dominerar vi, men det hjälper inte, summerar tränare Michel Berndtsson-Gonzales.
Det var soligt, men kylslaget på Vallhamra IP:s konstgräs i lördags. Extra snålt blåste det efter ett tveksamt målvaktsingripande av Andreas Skånberg, som betydde 1-0 till hemmalaget. Hemmalaget hade bud på mer, men Skånberg tog revansch mer än en gång.
Det märks att den gulsvarta backlinjen ännu inte är samspelt. Nyförvärvet Tobias Bratt bildade mittbackspar med Markus Hedberg, en av planens absolut bästa, och på kanterna spelade Erik Gunnarsson och Hamdan Ramadan. Den sistnämnde sträckte sig tidigt och ersattes av evige hjälpgubben, Anders Andersson.
– Vi agerar lite tveksamt och är inte alltid överens om vad vi ska göra i eget straffområde. Kommunikationen måste bli bättre och det kommer den att bli, säger Michel Berndtsson-Gonzales.
Han hade svårt att sätta betyg på matchen efteråt, visste knappt om insatsen var bra eller dålig.
– Förlorar man med 3-0 så är man normalt förbannad, men jag måste säga att killarna stundtals bjöd på så bra fotboll att jag som tränare bara ville njuta. Vi spelar en rolig fotboll med flera fina kombinationer. Jag tycker vi spelar ut dem mellan straffområdena, men hotar tyvärr inte tillräckligt ofta på den sista tredjedelen. Vi skapar tryck och många hörnor, dessvärre ledde det inte idag till några vassare avslut. Det finns lite att jobba med, säger Michel.
Innan pausvilan satte Sävedalen också 2-0 på ett kalasavslut.
På det centrala mittfältet agerade en helt ny konstelation. Kalle Hamfeldt (ny från Nödinge SK), Sebastian Bråte (lån från Qviding) och Johan Elving som är tillbaka efter förra årets skada.
– Johan är tillbaka på allvar och Kalle växer in i sin nyckelroll som spelfördelare. Idag slår vi bort lite för enkla bollar, men det får vi också vänja oss vid eftersom vi ska vara ett spelförande lag i år.
Ny spelmodell?
– Ja, både för mig och spelarna. Vi kommer att försöka äga och spela boll på ett sätt som Ahlafors inte har gjort de senaste åren. Det ställer stora krav, men vi har många skickliga bollspelare och kan mycket väl klara av det. Det betyder dock att vi riskerar att förlora boll i uppspelsfasen och då måste vi vara beredda att ta jobbet, menar Michel som lovar ett roligare Ahlafors den kommande säsongen.
– Jag tycker att det ser mycket lovande ut. Nu ska vi bara våga ge det chansen fullt ut. Killarna måste tro på det!
Matchens utropstecken var Jesper Johannesson som fick ta klivet upp från högerbacken till yttermittfält. Jesper spelade med mycket energi och var närmast att bli målskytt.
Moha Razek spelade ensam på topp och fick tyvärr gå mållös av planen denna gång.
Ahlafors IF genrepar hemma på lördag mot Lunden ÖBK.
Träningsmatch
Sävedalen – Ahlafors IF 3-0 (2-0)

Kalle Hamfeldt tränar hårt för att komma upp i division tre tempo efter ett antal år i sexan med Nödinge SK.

Jesper Johannesson fick ett bra läge att sätta 1-1 efter en halvtimme, men avslutet räddades av hemmamålvakten.

Jesper Johannesson var klart piggast i Ahlafors IF på Vallhamra IP. Jesper spelade på en ny position ute till höger på mittfältet.

Anders Andersson, den evige hjälpgubben, fick rycka in som högerback när Hamdam Ramadan skadade sig i början på matchen.