https://www.alekuriren.se/wp-content/uploads/2014/10/V-43-Ale-IBF_Hampus.jpg

Tredje raka för Ale IBF!

NÖDINGE. Ale IBF:s nybygge är långt ifrån klart, men de första byggstenarna har onekligen placerats rätt. Laget tog tredje raka segern genom att bemästra FBC Lerum hemma i torsdags kväll. – Vår förstakedja levererar just nu och då vinner vi utan att glänsa, säger tränare Tobias Hellman.

NÖDINGE. Ale IBF:s nybygge är långt ifrån klart, men de första byggstenarna har onekligen placerats rätt.
Laget tog tredje raka segern genom att bemästra FBC Lerum hemma i torsdags kväll.
– Vår förstakedja levererar just nu och då vinner vi utan att glänsa, säger tränare Tobias Hellman.

Han var självklart mycket nöjd över tredje fullpoängaren på lika många försök, men erkände samtidigt att det nya lagbygget med många oprövade kort bara är i sin linda.
– Vi har mycket kvar att jobba med, men det är ju lättare och roligare när det går bra redan från början, säger Tobias Hellman som höll med om att det blev onödigt spännande.

När Ale IBF gjorde 6-3 åtta minuter in i tredje perioden såg matchen ut att vara avgjord, men Lerum ångade på och trots att de tvingades till ett ofrivilligt målvaktsbyte lät de sig inte störas. Två snabba reduceringar och 6-5 med nio minuter kvar att spela.
–  Jag hann aldrig bli orolig. Vår förstalina var på bra humör idag. Det var viktigt att vi fick in en boll så snabbt igen. Det lugnade oss och stressade Lerum, menar Hellman.

Återigen var det firma Alexander Sörensen, Fredrik Herlogsson och målskytten Mattias Hansson som jublade högst. Strax därefter satte Rasmus Nordgren spiken i kistan med 8-5 i en snabb omställning.
– Vi spelar efter våra resurser. Idag var det egentligen bara vår förstakedja som lyckades etablera tryck i anfallszon, men det gör inget. Du kan backa hem och snålspela. Till sist vinner du bollen och då gäller att ta chansen. Jag håller med norske Drillo om att ett anfall behöver inte vara längre än sju sekunder, säger Hellman som gläds åt ett stort intresse runt A-laget.
– I tisdags var vi 31 spelare som tränade. Det är snudd på för många, men det vågar man ju inte säga. Då är man snart ensam!

Vid ställningen 2-1 i första perioden tilldömdes Ale ett straffslag efter att Mattias Hansson fällts i ett friläge. Fredrik Herlogsson, hemmalagets skarpskytt, skottfintade tre gånger innan han lade över bollen på backhand och elegant lyfte in 3-1. Blicken mot den överlistade keepern blir ett bestående minne från matchen.

Division 3 Göteborg
Ale IBF – FBC Lerum 8-6 (3-1, 2-2, 3-3)
Mål Ale: Fredrik Herlogsson 2, Alexander Sörensen 2, Rasmus Nordgren, Hans Sahlback- Nilsson, Mattias Hansson och Martin Eriksson 1 vardera. Matchens kurrar: Fredrik Herlogsson 3, Mattias Hansson 2, Hampus Sahlback-Nilsson 1.

Rasmus Nordgren pangade in 8-6. Snyggt!

Rasmus Nordgren pangade in 8-6. Snyggt!

 

Där satt den. Alexander Sörensen och Mattias Hansson jublar efter ännu en fullträff.

Där satt den. Alexander Sörensen och Mattias Hansson jublar efter ännu en fullträff.

 

Herlogssons straff var en delikatess.

Herlogssons straff var en delikatess.

 

Backhandslyftet som ställde Lerumskeepern.

Backhandslyftet som ställde Lerumskeepern.

 

En blick som säger ganska mycket. Fredrik Herlogsson hade all anledning att vara nöjd med straffen som betydde 3-1 till Ale.

En blick som säger ganska mycket. Fredrik Herlogsson hade all anledning att vara nöjd med straffen som betydde 3-1 till Ale.

 

Mer från övrigt

Lyckad premiär på Café Torpet

Flera högklassiga soloartister och grupper kommer på besök till Café…

Tung poängförlust i slutet

Det var så nära en sagoöppning man kan komma när…

Äventyret lockade hundratals scouter

I helgen arrangerades tävlingen Äventyret av Göteborgs scoutdistrikt vid Bohus…

”Vi blir hårt straffade just nu”

Nykomlingen Ahlafors IF var bottentippat av expertisen, men började säsongen…

Senaste nytt

Bil voltade av vägen

Under onsdagsmorgonen larmades räddningspersonal till Norra Kilandavägen i Nödinge efter…

Blågult kalas av bästa märke

Det blev ett blågult kalas av bästa märke när Alebyggen…

Misstänkt blottare vid Hälltorpsjön

Polisen letade under eftermiddagen efter en misstänkt blottare runt Hälltorpsjön…

”Deras roll är viktigare nu”

I förra veckans nummer av tidningen berättade eldsjälen Inga-Britt Karlbom…

Ariana knockade AIF

Det blev fyra förlustfria matcher för Ahlafors IF innan FC…

Komfortabel hemmaseger för SBTK

SBTK studsade tillbaka efter det senaste nederlaget mot bottenlaget Vara…

Skogsbrand i Bohus

På torsdagseftermiddagen inträffade en skogsbrand i centrala Bohus. En stor…

Eldningsförbud i Ale och Lilla Edet

Det är extremt torrt i skog och mark. En brand…

ÄIK förlorade toppmötet

Båda lagen kom till spel med stort självförtroende och bara…

Snart dags för nationaldagsfirande

Förberedelserna har pågått länge och intensifierats de senaste veckorna. Nationaldagsfirandet…

Smugglade amfetamin – döms till fängelse

I mars dömdes tre personer, med koppling till Lödöse och…

Per trampade 160 mil på cykel i Danmark

För åtta år sedan cyklade Per Andersson Vätternrundan för första…

”Jag var både rädd och ledsen”

I slutet av 80-talet växte en liten flicka upp i…