Jan A Pressfeldt lämnar politiken efter valet. Arkivfoto.
Jan A Pressfeldt lämnar politiken efter valet. Arkivfoto.
https://www.alekuriren.se/wp-content/uploads/2014/06/V-27-Jan-Pressfeldt.jpg

Låt proffsen ta över!

ÄLVÄNGEN. I förra valrörelsen talade en trött Jan A Pressfeldt (AD) om att det snart var dags att kliva av. Men valframgången 2010 gav inte bara ny energi, utan också ordförandeskapet i Samhällsbyggnadsnämnden, som med väg- och järnvägsutbyggnaden inneburit att han haft fullt upp. – Det har hänt otroligt mycket och Ale har fått ett helt nytt ansikte. Nu gäller det att vi inte tappar fart utan tar vara på chansen. Jag hoppas vi får fortsätta den positiva utvecklingen, säger Jan A Pressfeldt utan minsta tecken på trötthet.

ÄLVÄNGEN. I förra valrörelsen talade en trött Jan A Pressfeldt (AD) om att det snart var dags att kliva av.
Men valframgången 2010 gav inte bara ny energi, utan också ordförandeskapet i Samhällsbyggnadsnämnden, som med väg- och järnvägsutbyggnaden inneburit att han haft fullt upp.
– Det har hänt otroligt mycket och Ale har fått ett helt nytt ansikte. Nu gäller det att vi inte tappar fart utan tar vara på chansen. Jag hoppas vi får fortsätta den positiva utvecklingen, säger Jan A Pressfeldt utan minsta tecken på trötthet.

Aledemokraternas listetta behöver ingen längre presentation. Jan A Pressfeldt är ett bekant ansikte, likaså hans åsikter. Uppskattad av en del, mindre omtyckt av andra. Han rör om och väcker känslor, men framför allt så tycker han att han får saker och ting att hända.

– När jag tillträdde kallade jag nämnden till ett första möte 4 januari 2011och presenterade en lista med 20 punkter. Det mesta är nu genomfört eller på väg att bli det. Projektet med en ny handelsplats i Älvängen hade förhalats i många år när vi tog makten. Vi löste problemen, rullade ut mattan och såg till att bygget kom igång. Nu är nästa etapp på gång och Svenstorps handelsområde som länge varit en vision blir plötsligt verklighet, men tro inte att det är en tillfällighet. Det kräver handlingskraft och att du driver på, säger Pressfeldt.

Något som har legat honom varmt om hjärtat har varit att anta nya riktlinjer för byggnation på landsbygden. Det gjordes i februari förra året.

Enhälligt beslut

– Då var fullmäktige enhälligt i beslutet. Vi hade kommit överens med Socialdemokraterna efter långa diskussioner, men nu verkar de inte längre vilja kännas vid den. Vi vill fortsätta planlägga och bygga längs våra kollektivtrafikstråk och har pekat ut området mellan Skönningared och Skepplanda, men det har oppositionen motsatt sig. Till skillnad från de rödgröna tycker inte vi att förtätning i tätorterna måste ske på bekostnad av landsbygden. Vi planerar gärna för både och, menar Pressfeldt.

Nytt vatten och avlopp till Alvhem var också en viktig punkt på 20-punktslistan. Det är nu klart.

– Jag skulle vilja att vi påskyndar utbyggnaden av nytt vatten och avlopp i hela Ale. Vatten är trots allt vår viktigaste råvara, men S har en annan syn. Jag tror att aleborna delar min, även om det innebär en kostnad. Vad som riskerar att hända om vi inte ser över vårt VA-system vill jag inte ens tänka på, säger han bestämt.

Engagerad

Engagemanget i Ale och åsikterna om vad som bör göras har han haft under hela sin tid som alebo, men det var en slump att han en gång hamnade här.

– Jag svarade på en annons om en gård i Skönningared. Det var rena lotteriet och säljaren drog mitt kuvert i högen. Plötsligt var jag ”bonde”. Jag började engagera mig i Moderaterna, trots att jag suttit med i Folkpartiet i Göteborg. Jag hamnade på sjätte plats hos Moderaterna som gjorde ett kanonval 1979 och jag kom in i fullmäktige. Inför valet 1998 drog vi inte åt samma håll och jag bildade Aledemokraterna. Med ett lokalt parti kan vi fokusera på de lokala frågorna. Vi behöver inte bry oss om Stockholm, menar Pressfeldt.

Aledemokraterna har tillsammans med Allianspartierna bildat majoritet i Ale sedan valet 2010, men även om de är överens om det mesta har den största frågan, skolan, skiljt dem åt. AD ingår inte i den blocköverskridande skolöverenskommelsen.

Ute och cyklar

– Nej, där är de ute och cyklar. De höjer anslagen och tror att det är lösningen. De fokuserar inte på kärnproblemet, arbetsmiljön, den är nummer ett både för att kunna lära ut och för att eleverna ska kunna lära sig. Det måste vara ordning och reda i skolan. Eftersom både de rödgröna och Alliansen har visat sig oförmögna att vända trenden för skolan i Ale anser vi att det bör tillsättas en ledningsgrupp med pedagogiskt sakkunniga personer. Bort med amatörerna och dit hör även politiker som inte är pedagogiskt utbildade eller erfarna. Låt proffsen sköta skolan och ge eleverna en arbetsmiljö där de kan lära sig räkna, läsa och skriva, säger Pressfeldt.

Carlmarks

Carlmarks gamla industriområde är ett annat bekymmer där han har haft starka åsikter. Efter hans initiativ är området nu inhägnat och för tillfället är det lugnt och tämligen städat.

– Det är en splittrad ägarbild och situationen har varit kaotisk. För att rädda liv tvingades vi vidta dessa skarpa åtgärder. Vi är inne i en process som är segdragen, men målet är att kommunen tar kontrollen och att samtliga byggnader rivs så hela området kan saneras. I framtiden kan det bli en marina och en plats för småföretag samt älvnära rekreation.

Mer från politik

Emma vill få fler kvinnor att engagera sig

För några år sedan gick Emma Mouvitz med i ungdomsrådet…

”Nu är det politik dygnets alla timmar”

Vi möter Frej Dristig på hans kontor i kommunhuset. Det…

Oppositionen ville satsa på skolan

Det är dämpade miner runt bordet när oppositionspartierna Socialdemokraterna och…

Fyra miljarder i framtida investeringar

Befolkningsökningen har kommit av sig i Ale kommun, men investeringsbudgeten…

Senaste nytt

Trafikanter uppmanas välja rätt väg

Utmed den enskilda vägen finns cirka 15 hushåll. Vägföreningen ansvarar…

Här hamnar det som spolas ner

Här på reningsverket i Älvängen hamnar det – allt som…

Ungdomar bjuds in till talangjakt

Förra året genomfördes en talangjakt för första gången på Mötesplats…

Pojke fick sår av intorkad avföring

En pojke med funktionsnedsättning led under förra året en längre…

Klassjoggen satte 1700 elever i rörelse

Konceptet finns sedan många år tillbaka i Trollhättan. I förra…

Väcker tankar

Bilderna från rasområdet på E6 i höjd med Stenungsundsmotet är…

Ett händelserikt sekel för Rune

Den 20 september 1923 föddes Rune Skog och uppväxten i…

Mycket kul i Medborgarhuset

Medborgarhuset i Alafors utgör platsen för de olika typer av…

SBTK klara för trean

Tre poäng krävdes för Skepplanda BTK i lördagens bortamatch mot…

Bil och älg i kollision

ALAFORS. Vid 06:45-tiden på lördagsmorgonen krockade en bil med en…

Kocevski segerskytt för Ahlafors IF

Ahlafors tog sin sjunde seger för året och tog sig…

SBTK kan säkra seriesegern

Skepplanda BTK har 41 inspelade poäng och leder division 4…

Andreas satsar på roadracing

Fordon med två hjul har alltid intresserat Andreas Kumpumäki och…