Nu står det klart att de planerade lägenheterna på Gustavas Plats blir bostadsrätter, men när de kommer att byggas finns det ingen plan för i dagsläget. Illustration: Fredblads Arkitekter
Nu står det klart att de planerade lägenheterna på Gustavas Plats blir bostadsrätter, men när de kommer att byggas finns det ingen plan för i dagsläget. Illustration: Fredblads Arkitekter
https://www.alekuriren.se/wp-content/uploads/2021/09/skarmavbild-2021-09-16-kl-155933.png

Byggnationen dröjer på Gustavas Plats

ÄLVÄNGEN. Byggnationen på Gustavas Plats i Älvängen dröjer.
Nu meddelas att det inte blir några hyresrätter, utan istället bostadsrätter.
– Inom kort kommer Serneke Bostad att gå ut med en intresseanmälan, skriver vd Ola Serneke till tidningen.

Serneke, då under namnet SEFA AB, vann redan 2012 Ale kommuns markanvisningstävling om en framtida byggnation på Gustavas Plats i Älvängen. Sedan dess har det varit många turer och inte minst utredningar. Detaljplanen tog tid att få genomförd och efter en större översvämning i Älvängen centrum beslutades om en dagvattenutredning. I mars 2021 antogs detaljplanen och i december förra året beviljades även bygglov för tre flerbostadshus, varav de högsta sträcker sig knappt 42 meter. Något bygge har dock inte kommit igång.

– Det har varit fram och tillbaka på grund av rådande affärsklimat. För att förklara lite mer om byggnationen så var det tänkt att lägenheterna skulle byggas som hyresrätter, men när investeringsbidraget togs bort samt att produktionskostnaden gick upp kraftigt så fick vi inte till en gynnsam affär. På grund av detta så har vi fått tänka om och kommer nu att bygga dessa som bostadsrätter. När får vi dessvärre återkomma till. Vi har absolut inte givit upp att bygga något bra på platsen. Vi har ju i alla fall en antagen detaljplan. Nu går vi ut med en intresseanmälan och är intresset stort kan vi starta med försäljningen, men någon tidplan för projektet går inte att fastställa just nu, skriver Ola Serneke till lokaltidningen.

Mer från samhälle

”Det finns en enorm potential i bolaget”

Fredrik Johansson är sedan i våras ny styrelseordförande i Alebyggen.…

Aleborna tycker till om tryggheten

På tisdagseftermiddagen befann sig en delegation från lokalpolisområde Kungälv/Ale och…

Situationen i Nödinge har avsevärt förbättrats

2015 blev Kungälv/Ale ett gemensamt lokalpolisområde. Tidigt identifierades att området…

”Man ska se att man har kommit till Ale”

”Låt det synas när man kommit till Ale”, så lyder…

Senaste nytt

SBTK klara för trean

Tre poäng krävdes för Skepplanda BTK i lördagens bortamatch mot…

Bil och älg i kollision

ALAFORS. Vid 06:45-tiden på lördagsmorgonen krockade en bil med en…

Kocevski segerskytt för Ahlafors IF

Ahlafors tog sin sjunde seger för året och tog sig…

Mycket kul i Medborgarhuset

Medborgarhuset i Alafors utgör platsen för de olika typer av…

SBTK kan säkra seriesegern

Skepplanda BTK har 41 inspelade poäng och leder division 4…

Andreas satsar på roadracing

Fordon med två hjul har alltid intresserat Andreas Kumpumäki och…

Ny ”måste-match” för AIF ikväll

Ettan södra går in i ett avgörande skede. Ahlafors IF…

Musikläraren släpper nytt

Kalle Carlsson kommer från ett musikaliskt hem och i tidig…

Uppskattad frukost på Da Vinciskolan

Förra året vann fem skolor gratis frukost under tre veckor.…

Han är Surtes nye ordförande

Som liten pojk följde Fredrik Gerlin Surtes storhetstid i bandy.…

”Min son vill inte vara där”

Föräldern, som vill vara anonym, berättar att sonen tidigare gick…

Svårt att rekrytera till fritidshemmen

Under hösten 2021 förbättrades personaltätheten på fritidshemmen tillfälligt i Ale,…

Lärarbrist: ”Kommer inte att räcka”

I Ales kommunala förskolor går det, enligt den senaste statistiken…