Torbjörn Persson inne i tunneln.
Torbjörn Persson inne i tunneln.
https://www.alekuriren.se/wp-content/uploads/2012/03/v-12-Järnvägen-11.jpg

Det går som på räls!

ALVHEM. Natten till måndagen den 15 augusti ska det första tåget rulla genom den 1,8 km långa tunneln. Förra veckan hade en gigantisk spårläggningsmaskin anlänt till Kattleberg för att lägga rälsen på plats och hårdast arbete blev det för portalkranföraren.

ALVHEM. Natten till måndagen den 15 augusti ska det första tåget rulla genom den 1,8 km långa tunneln.
Förra veckan hade en gigantisk spårläggningsmaskin anlänt till Kattleberg för att lägga rälsen på plats och hårdast arbete blev det för portalkranföraren.

Det skramlar och slår när kranen kommer farande över lastvagnarna som är fyllda till bredden av ljusgrå betong-sliprar. Föraren syns bara som en silhuett genom hyttens fönsterruta. Liksom de två maskinoperatörerna nere på marken bär han hörselkåpor.

Från den sista vagnen hämtar han gång på gång ett lass om 20 betongsliprar som lastas i kranens underrede. De fraktas sedan i full fart fram till maskineriet som lägger ner dem i banvallen, en och en, med exakt 60 centimeters mellanrum. Som tur är blir den skumpiga färden kortare och kortare allt eftersom lasten minskar.

Det omkring 100 ton tunga ekipaget förflyttar sig sakta framåt samtidigt som rälsen, som lagts ut i förväg, tvingas på plats och fästs på betongsliprarna.

De 420 meter långa rälslängderna skarvas sedan på för att därefter svetsas ihop.

I makadamen, den krossade stenen som används som underlag till järnvägsspåren, traskar byggledarna Torbjörn Persson och Hans Hallberg från Trafikverkets projekt BanaVäg i Väst.
– Arbetet går imponerande snabbt och än så länge håller vi tidsplanen, berättar Torbjörn Persson och blickar bort mot tunnelingången bortom den sista vagnen.

Han får nästan skrika för att överrösta skramlet från portalkranen.

Avstängt 5 veckor
Arbetet med att anlägga dubbelspårig järnväg mellan Göteborg och Trollhättan delas in i 16 olika etapper inom projektet BanaVäg i Väst. Den 7,6 kilometer långa järnvägssträckan mellan Hede i Lilla Edets kommun och Älvängen utgör en utav dessa. Den innefattar även tunneln genom Kattleberg där det första tåget kommer att rulla natten mellan den 14 och 15 augusti.

Under veckorna 28-32 i sommar stänger man av all tågtrafik mellan Göteborg och Trollhättan för att kunna arbeta intensivt den sista tiden.

Förra fredagen påbörjades arbetet med att lägga spår genom tunneln och hela vägen ner till Älvängen.
– Vi har varit igång hela helgen och beräknar bli klara redan i morgon (onsdag). Efter att rälsen lagts på plats ska den svetsas samman och neutraliseras. Det menas att den värmeregleras, men det blir inte förrän i maj när utomhustemperaturen har stigit. Det ska vara runt 20 grader i rälsen, säger Torbjörn.

Detta behöver inte göras med rälsen inne i tunneln eftersom det där är samma temperatur året om.

Ytterligare finjustering
Inne i den relativt nysprängda genomgången i Kattleberg hörs ljudet av rinnande vatten längs de osynliga väggarna. För övrigt är det alldeles tyst i den fuktiga luften. Inte en enda av marssolens värmande strålar letar sig in, men till höger skymtar en knappt märkbar strimma ljus från tunnelöppningen.

Mats Hallberg berättar att allt i tunneln är så gott som klart och att det som nu återstår är BEST-arbeten – bana, el, signal och tele.
– Man kommer även att använda sig av en spårriktningsmaskin som ytterligare finjusterar spåren för att få dem exakt rätt.

Ute i dagsljuset jobbar spårläggningsmaskinen på: sliprar, räls, sliprar räls… Portalkranförarens skramliga resa över lastvagnarna har förkortats betydligt på bara någon timme och kanske börjar även han se ljuset i tunneln.

Fotograf: Allan Karlsson

Portalkranförarens arbete är både stressigt och skramligt. Hans uppgift är att hämta betongsliprarna från lastvagnarna och transportera dem till maskinen som lägger dem på plats.

Portalkranförarens arbete är både stressigt och skramligt. Hans uppgift är att hämta betongsliprarna från lastvagnarna och transportera dem till maskinen som lägger dem på plats.

Spårläggningen i den 1,8 km långa tunneln genom Kattleberg blev färdig under förra veckan. Spårläggningsmaskinen som användes är Sveriges enda.

Spårläggningen i den 1,8 km långa tunneln genom Kattleberg blev färdig under förra veckan. Spårläggningsmaskinen som användes är Sveriges enda.

Hans Hallberg och Torbjörn Persson, byggledare på BanaVäg i Väst beskrev spårläggningsarbetet genom Kattleberg.

Hans Hallberg och Torbjörn Persson, byggledare på BanaVäg i Väst beskrev spårläggningsarbetet genom Kattleberg.


Mer från samhälle

Nybildade bostadsrätter i Surte

Bostadsrättföreningen bildades i samband med att tidigare fastighetsägare gick ut…

Pogab tog med plåtlådan till riksdagen

Kompetensförsörjning är ett ämne som Mathias Mattson brinner för. Trots…

Afrika i sikte för familjen Zimmergren 

I februari för tre år sedan skrev Alekuriren om familjen…

Ett nybygge som slår vakt om historien

Historien bakom Svenska Stenhus nya lägenhetshus ”Bomullsmagsinet” återfinns i namnet.…

Senaste nytt

Nybildade bostadsrätter i Surte

Bostadsrättföreningen bildades i samband med att tidigare fastighetsägare gick ut…

”Du blir starkare och ditt självförtroende växer”

Ale Boxningsklubb vill att så många som möjligt ska utöva…

MECA i Älvängen har blivit Bilxtra

För 16 år sedan startade Marcus Börjesson en bilverkstad i…

Heta tips för padelspelare och nybörjare

Vi ville ta reda på tips på hur man blir…

Pogab tog med plåtlådan till riksdagen

Kompetensförsörjning är ett ämne som Mathias Mattson brinner för. Trots…

Edethus säljer för att investera i nytt

Åtta månader har gått sedan Sanny Mattelin tillträdde vd-rollen på…

Från flaskpost till brevbärare, Putin och ortsmöten som försvann

Kommunikation är tidlöst och människan har alltid kommunicerat på ett…

Regnbågsfärgade nummer på ryggen

Att öppet stötta hbtq-rörelsen är ingen ny företeelse för Lödöse…

Afrika i sikte för familjen Zimmergren 

I februari för tre år sedan skrev Alekuriren om familjen…

Ett nybygge som slår vakt om historien

Historien bakom Svenska Stenhus nya lägenhetshus ”Bomullsmagsinet” återfinns i namnet.…

Kulturlördag med hållbart mode

Under dagen blir det loppis i Kulturhuset Eden. Allmänheten har…

Tito kan bli egyptisk landslagsman

Tito Gad flyttade med sin pappa till Sverige från Egypten…

Åk 6 på Alboskolan är bäst i klassen

Årskurs 6 på Alboskolan består av två klasser och drygt…