GÖTA. Det är de tre storstadsregionerna som driver tillväxten och det är där som jobben skapas.
Fakta som presenterades inför ett 40-tal frukostgäster på Disponentvillan.
De inbjudna representanterna från Business Region Göteborg målade upp en positiv framtidsbild.
Dejan Djurkovski, chef tillväxtprogram/marknad, Peter Warda, omvärldsanalytiker, och Karin Öberg, kundansvarig företagsutveckling, gav en spännande inblick i varför Göteborgsregionen växer så det knakar och utgör en attraktiv region som står sig bra såväl nationellt som internationellt. Enligt schweiziska undersökningsföretaget BAK Basel hamnar Göteborg på femte plats av 119 europeiska storstadsregioner när det gäller bästa framtida tillväxtpotential.
– Vi har en mycket bra jobbtillväxt. Bruttoregionalprodukten har ökat med 41 procent sedan 2000-talets början, vi har 27 procent högre produktivitet och 54 procent högre lönesumma, förklarade Peter Warda.
Göteborgsregionen växer snabbare än vad någon kunnat förutspå. Dessutom satsas det stort på infrastruktur och stadsutveckling vilket leder till ökad pendling och inflyttning. Runt 2030 är det troligt att även Uddevalla, Trollhättan och Borås kommer att tillhöra Göteborgs arbetsmarknadsregion.
– Nuvarande arbetsmarknadsregion består av totalt 18 kommuner. Där ingår förutom de 13 kommunerna i Göteborgsregionen även Falkenberg och Varberg för att ta några exempel, säger Peter Warda.
Cirka 96 000 jobb har skapats sedan millennieskiftets början och befolkningen har ökat med 140 000 personer.
– Vi ser en bra prognos framöver. Industriinvesteringarna har ökat markant de senaste åren.
Karin Öberg avslutade morgonmötet med att upplysa om Expedition Framåt – ett tillväxtprogram från BRG.
– Expedition Framåt vänder sig till dig som är ledare i ett litet eller medelstort företag och vill utvecklas och nå din fulla potential som företagare. Det kan till exempel handla om hur du paketerar ditt erbjudande, blir en tydligare ledare, utvecklar nya säljkanaler, hittar rätt kompetens eller ökar effektiviteten i företaget. Vi jobbar behovsanpassat och tar fram en skräddarsydd handlingsplan som ger stöd på vägen.
Ett 40-tal företagare, politiker och kommunala tjänstemän hade hörsamma inbjudan till onsdagens frukostmöte på Disponentvillan i Göta.
Kajsa Jernqvist och Pia Areblad, ansvariga för näringslivsfrågor i Lilla Edet respektive Ale, hälsade välkommen.