Hermansson talar i Älvängen på 1 maj

ÄLVÄNGEN. Ann-Sofie Hermansson är kommunstyrelsens nya ordförande i Göteborg.
På söndag kommer hon till Ale för att tala på första maj.
Ann-Sofie blir dragplåstret för den familjedag och demonstration som Socialdemokraterna i Ale arrangerar i centrala Älvängen.

Ann-Sofie Hermansson är numera Socialdemokraternas frontfigur i Göteborg. Hon efterträdde Annelie Hulthén som kommunstyrelsens ordförande den 1 april.
– Det har varit en omvälvande tid, lite som att kastas in i en torktumlare. Det är jättemycket att sätta sig in i, samtidigt som det är oerhört kul. Responsen har varit fantastisk.
Ann-Sofie Hermansson har sina rötter på Tjörn och har en bakgrund som truckförare på Volvo personvagnar. Det var här som hon blev politiskt aktiv.
– Jag började engagera mig fackligt 1985, året därpå mördades statsminister Olof Palme. Naturligtvis påverkade det mig, förklarar Ann-Sofie.

Efter sju år på Volvo började Ann-Sofie Hermansson att studera på universitet. Efter valet 1994 ringde Mona Sahlin och undrade om hon inte kunde tänka sig att arbeta på Rosenbad. Så blev det.
– Jag flyttade till Stockholm och det blev ett år på regeringskansliet, vilket var oerhört lärorikt. Därefter arbetade jag sju år på LO-borgen. Efter valet 2002 ringde Göran Johansson och undrade om jag var intresserad av att komma hem till Göteborg igen och det var jag. Jag jobbade som politisk sekreterare till dess att Göran slutade sitt uppdrag. De senaste fyra åren har jag jobbat för Socialdemokraterna i Europaparlamentet i Bryssel.

Hur föddes ditt politiska intresse?
– Min politiska medvetenhet tog fart när jag började på Torslandaverken.

Nämn en av dina politiska hjärtefrågor?
– Personalfrågor, sådant som har med arbetslivets villkor att göra.

Drivkraften?
– Att få ett jämlikt Göteborg, att bygga ett rättvisare samhälle. Vi ser dessvärre att klyftorna fortsätter växa. Vi har inte repat oss efter krisen på 90-talet. Saneringen av ekonomin som vi tvingades göra drabbade många väldigt hårt.

Största utmaningarna?
– Segregation, bristen på jämlikhet. Vi ser att ohälsan blir allt större i de nordöstra stadsdelarna.

Vad är socialdemokrati för dig?
– Ett jämlikt samhälle där alla hjälps åt, att du får ett handtag när det behövs. Livet går inte alltid på räls.

Prioriterade frågor i din vardag just nu?
– Vid sidan av de stora infrastrukturfrågorna och bostadsbyggandet så är det kvalitén i välfärden.

Ditt förhållande till Ale kommun?
– Jag har första maj-talat där en gång tidigare, i början av 90-talet. Det är en del av vår arbetsmarknadsregion, många bor i Ale och pendlar till sina arbeten i Göteborg. Det sker samverkan på olika sätt, GR är exempel på ett sådant forum.

Mer från samhälle

Gångbana ska byggas i Surte

Infrastruktursavdelningen på Ale kommun kommer att bygga en gångbana på…

Ny gång- och cykelväg i Nol

Den nya gång- och cykelvägen har försetts med belysning vilket…

Föräldrar tar med yrket till klassrummet

Lärare, mjukvaruutvecklare, familjebehandlare och stridspilot – det är ett urval…

Inkomstklyftorna ökar i kommunerna

Enligt den senaste statistiken bodde 14,2 procent av Sveriges befolkning…

Senaste nytt

Företagare i Ale prisades i Furulundsparken

Årets Näringslivsgala i Ale hade bytt skepnad och namn till…

Återväxten utmanar hembygdsföreningarna

På en bänk, i solskenet vid Hembygdsmuseet i Prästalund sitter…

Tredje raka för AIF

Det ska noga understrykas att förutom de bärgade poängen bjöd…

Boulestallet är stället för seniorerna

När stallarna på Ström revs fick Boulestallet flytta till Göta.…

Ellbo Åkeri fortsätter utvecklas

Aningen förvånade, men inte desto mindre glada mottog Ellbo Åkeri…

Musikälskarnas egen borg

Krögarna Carl och Reneé Dahlberg brinner för musik. 2000-2013 var…

Efterlängtad kiosköppning

Ett tecken på att sommaren står för dörren är när…

Gångbana ska byggas i Surte

Infrastruktursavdelningen på Ale kommun kommer att bygga en gångbana på…

Svensk mästare för 13:e (!) gången

Det har varit en speciell säsong för Ellen Sjöberg, som…

”Jag hittade spritflaskor överallt”

Att berätta om sitt liv är inte något som är…

Bil började brinna under färd

En bil började brinna i motorrummet under sin färd på…

Strömsskolan slog nytt rekord

Majblommeförsäljningen tog sin början den 18 april och pågick till…

Slussplanerna i Lilla Edet tar form

Att den nya slussen i Lilla Edet ska byggas på…