Vid området mellan Skogsråets väg, Kronaskolan och Alvernas väg planerar kommunen att bygga nya LSS-boenden.
Vid området mellan Skogsråets väg, Kronaskolan och Alvernas väg planerar kommunen att bygga nya LSS-boenden.
https://www.alekuriren.se/wp-content/uploads/2018/08/v3418-lss-boende-1-scaled.jpg

Kommunen planerar nya LSS-boenden

ÄLVÄNGEN. Kommunen har kommit överens med bygg- och fastighetsföretaget Veidekke att behålla ett kvarter i Kronogården och nu finns det planer på att bygga nya LSS-boenden.
– Eftersom vi är en kommun som växer i snabb takt finns det ett kontinuerligt behov av nya boenden, säger Lars Lindström, mark-och exploateringschef i Ale.

Veidekke har planerat att bygga hyresrätter i Kronogården vid området mellan Skogsråets väg, Kronaskolan och Alvernas väg – men nu har planerna ändrats.

– Vi har kommit överens med Veidekke om att behålla ett kvarter, men vi har inte påbörjat någon planläggning och vi har inte skrivit något avtal med dem ännu. Det kommer förmodligen att göras under hösten. Tanken är att det ska byggas både vanliga lägenheter och LSS-boenden, säger Lars Lindström.

Han poängterar att det finns ett stort behov av LSS-boenden i kommunen.

– Eftersom vi är en kommun som växer i snabb takt finns det ett kontinuerligt behov av nya boenden. Vi måste helt enkelt bygga både nya förskolor, äldreboende och LSS-boenden. Det planeras att byggas två nya byggnader för LSS-boenden i Skepplanda som kommer att täcka det största behovet, men det är bra om det finns en spridning i kommunen, säger han och fortsätter:

– Vi behöver söka ett planbesked för att få tillåtelse för att ändra detaljplanen. Jag tror att Veidekke hade planerat att bygga runt 40 nya hyresrätter och det är ännu oklart hur många nya lägenheter vi planerar att bygga på marken.

Alekuriren har pratat med boende i området som är kritiska till kommunens planer.

– Jag tycker att det är konstigt av kommunen att bygga LSS-boenden mitt i ett bostadsområde och de har inte kollat med oss som bor i området vad vi tycker om detta. Allt har skett i tysthet och kommunen har rivit upp en godkänd detaljplan. Självklart ska det finnas LSS-boenden i kommunen, men inte här. Jag tycker att det ska ligga mer centralt i Älvängen, säger en person som vill vara anonym.

Lars Lindström svarar:

– Jag kan inte förstå den inställningen. Personer som har rätt till LSS är också alebor och har rätt till en bostad lika mycket som alla andra. I samband med planarbetet för att ändra detaljplanen kommer berörda sakägare att få möjlighet att komma med synpunkter.

Mer från samhälle

Bläck och bärs på Beeriums julmarknad

Taproom-säsongen är över för Surte-bryggeriet Beerium. Sista lördagen i varje…

Skepplanda bibliotek firade 50 år

När biblioteket skulle inredas 1973 hade Skepplanda kommun ingen anställd…

Närheten ett nyckelord i Ale kommuns nya vision

Ett års arbete är till ända. Alla har fått chansen…

Kuverten som gjorde att kommunhuset spärrades av

I tisdags förra veckan utrymdes kommunhuset i Nödinge. Polisen spärrade…

Senaste nytt

Trafikkaos på E45:an

Det råder stora problem i trafiken på E45:an i södergående…

Bläck och bärs på Beeriums julmarknad

Taproom-säsongen är över för Surte-bryggeriet Beerium. Sista lördagen i varje…

Pigg 75-åring firade jubileum

Det var minst sagt klackarna i taket när Skepplanda BTK…

Skepplanda bibliotek firade 50 år

När biblioteket skulle inredas 1973 hade Skepplanda kommun ingen anställd…

Vintergata levde upp till namnet

För tredje året i rad genomfördes Vintergata i Hålanda. Besökarna…

Klart: Förskolebarn får byta lokaler

Alekuriren har tidigare rapporterat om att utbildningsförvaltningen tagit fram tre…

Ny julmarknad och luciakonsert i Furulund

 Under 2018 och 2019 anordnade Unelokören en luciakonsert i Starrkärrs…

Publikt pepparkaksbygge i Lilla Edet

För tredje året i rad kommer Manne Andrén och Monica…

Dags för Vintergata i Hålanda

Förberedelserna har pågått ett tag och på lördag är Vintergata…

Magnus färdas snabbare än ljudet

Sedan 13 år tillbaka bor Magnus med familjen i Alafors.…

Seriesegrare och distriktsmästare i gokart

I tidig ålder satt Alve Alehall i en gokart för…

Mariia dansar sig genom livet 

Mariia är uppvuxen i staden Sievjerodonetsk i östra Ukraina och…

Ingemar – en mästare på is 

Det är en onsdag efter lunch och på isen i…