Boende i Starrkärr med omnejd kräver att linje 412 ska komma tillbaka, inte minst gäller det eleverna på Ahlafors Fria Skola. Från vänster: Elina Larsson Häggqvist, Jenny Larsson, Thore Skånberg, Viktor Gustafsson och Vanessa Rinne Hval.
Boende i Starrkärr med omnejd kräver att linje 412 ska komma tillbaka, inte minst gäller det eleverna på Ahlafors Fria Skola. Från vänster: Elina Larsson Häggqvist, Jenny Larsson, Thore Skånberg, Viktor Gustafsson och Vanessa Rinne Hval.
https://www.alekuriren.se/wp-content/uploads/2019/11/v4819-buss-412.jpg

”Linje 412 ska tillbaka”

ALAFORS. I mitten av december byter Västtrafik till vintertidtabell.
I samma veva önskar invånarna i Starrkärr med omnejd att linje 412 ska komma tillbaka.
– Jag tror helt enkelt Västtrafik tog bort 412:an utan att tänka hela vägen, säger Viktor Gustafsson, administratör och skapare av gruppen ”Rädda vår buss”.

Lokaltidningen träffar en grupp berörda invånare som berättar hur de har påverkats efter borttagandet av buss 412. Med på mötet finns också Thore Skånberg, administrativ chef på Ahlafors Fria Skola, som visar upp den hög av skrivelser som inkommit från upprörda föräldrar med anledning av kollektivtrafiken.

– Vi har elever som inte hinner i tid till första lektionen. Det är ju inte meningen att barnen ska behöva åka hemifrån vid 6-tiden på morgonen, säger Thore Skånberg och fortsätter:

– Många föräldrar tvingas nu skjutsa sina barn till skolan. I vissa fall får vi från skolans sida vara behjälpliga med våra minibussar för att hämta upp de elever som stiger av vid Himlaskolans hållplats. Det är ett väldigt pusslande med logistiken.

Läs också: Proteststorm i Starrkärr 

Ahlafors Fria Skola har uppvaktat såväl Västtrafik som Ale kommun i hopp om att få till stånd en förändring.

– Vi har inte fått några utfästelser, men budskapet från vår sida är glasklart. Linje 412 ska tillbaka, poängterar Thore Skånberg.

Jenny Larsson och dottern Elina Larsson Häggqvist bor i Grunne. De önskar inget hellre än att Västtrafik ska lyssna på opinionen.

– En av anledningarna till att vi flyttade just hit var att vi kunde bo på landet, men ändå med väldigt goda kommunikationer. Nu känner man sig lurad, säger Jenny Larsson.

Statistik som Viktor Gustafsson tagit fram visar att 412:an var den tredje mest använda busslinjen av alla i Ale kommun. Ändå plockades den bort i somras.

– Jag kan hålla med om att det gick orimligt många turer. Man borde tagit ner turtätheten, men att plocka bort 412:an helt och hållet var ogenomtänkt. Jag skulle verkligen respektera Västtrafik som företag om de erkände felbeslutet, påvisar att de fördjupat sig i frågan och att de kan få till stånd en förändring i samband med tidtabellsskiftet i december, säger Viktor Gustafsson och avslutar:

– Vi klarar inte vardagen utan Västtrafik. Det är den krassa verkligheten!

Läs också: Sista färden med 412:an 

Mer från samhälle

Befolkningstillväxten har avtagit

En befolkningsprognos är en kvalificerad uppskattning av hur befolkningen väntas…

Nybildade bostadsrätter i Surte

Bostadsrättföreningen bildades i samband med att tidigare fastighetsägare gick ut…

Pogab tog med plåtlådan till riksdagen

Kompetensförsörjning är ett ämne som Mathias Mattson brinner för. Trots…

Afrika i sikte för familjen Zimmergren 

I februari för tre år sedan skrev Alekuriren om familjen…

Senaste nytt

Lindström klar för AIF

Med två dagar kvar till seriepremiären i Ettan Södra presenterar…

”En utmaning att nå topp tre”

Ahlafors IF, herr Serie: Ettan Södra. Premiär: Norrby IF (h),…

Befolkningstillväxten har avtagit

En befolkningsprognos är en kvalificerad uppskattning av hur befolkningen väntas…

Alafors Bil & Maskin sopar rent

Alafors Bil & Maskin styrde om sin verksamhet i slutet…

Ny kyrkoherde i Starrkärr-Kilanda

Hon växte upp i ett kristet hem på Donsö, blev…

Nybildade bostadsrätter i Surte

Bostadsrättföreningen bildades i samband med att tidigare fastighetsägare gick ut…

”Du blir starkare och ditt självförtroende växer”

Ale Boxningsklubb vill att så många som möjligt ska utöva…

MECA i Älvängen har blivit Bilxtra

För 16 år sedan startade Marcus Börjesson en bilverkstad i…

Heta tips för padelspelare och nybörjare

Vi ville ta reda på tips på hur man blir…

Pogab tog med plåtlådan till riksdagen

Kompetensförsörjning är ett ämne som Mathias Mattson brinner för. Trots…

Edethus säljer för att investera i nytt

Åtta månader har gått sedan Sanny Mattelin tillträdde vd-rollen på…

Från flaskpost till brevbärare, Putin och ortsmöten som försvann

Kommunikation är tidlöst och människan har alltid kommunicerat på ett…

Regnbågsfärgade nummer på ryggen

Att öppet stötta hbtq-rörelsen är ingen ny företeelse för Lödöse…