Ungdomarna gläds över sin nya mötesplats i norra Älvängen.
Ungdomarna gläds över sin nya mötesplats i norra Älvängen.
https://www.alekuriren.se/wp-content/uploads/2012/02/v-8-Luftslottet-2.jpg

Luftslottet har öppnat

ÄLVÄNGEN. I onsdags kväll var det äntligen dags för invigning. Luftslottet öppnade dörrarna och in strömmade besökare. – Det känns nästan overkligt, förklarade Mike Lundgren, glad förälder och en av initiativtagarna till projektet.

ÄLVÄNGEN. I onsdags kväll var det äntligen dags för invigning.
Luftslottet öppnade dörrarna och in strömmade besökare.
– Det känns nästan overkligt, förklarade Mike Lundgren, glad förälder och en av initiativtagarna till projektet.

Fyra föräldrapar har gjort idé till verklighet. Nu är det dags för ungdomarna att ta över och sätta fart på verksamheten.
– Vi kommer att finnas på plats och hjälpa till, men det är ungdomarna själva som ska utforma Luftslottet efter sina egna önskemål, säger Börje Olofsson.

Det som tidigare var en öde och intetsägande lokal i norra Älvängen har med frivilliga krafter och värdefulla insatser från Lärlingsgymnasiet förvandlats till en varm, ombonande och på alla sätt charmig mötesplats.
– Nu har ungdomarna fått tak över huvudet och någonstans att hänga. De behöver inte dra omkring i samhället. Vi kommer att erbjuda filmvisning varje kväll, sedan är det upp till medlemmarna att styra aktiviteterna, klargör Börje Olofsson.

Ett medlemskort i Luftslottet kommer att kosta 20 kronor om året. Som medlem har man att förhålla sig till de umgängesregler som föreningens styrelse bestämt. Först och främst handlar det om att det är en satsning grundad på ett drogfritt umgänge.
– Jag är stum av beundran. Det är ett fantastiskt engagemang som föräldragruppen visar upp. Jag hoppas att fler vuxna vill sälla sig till denna skara, sade Thomas Berggren från Vakna när han tog del av invigningsfestligheterna.

Många ville visa sin uppskattning och i vimlet syntes bland andra Kultur- och fritidsnämndens ordförande, Isabell Korn (M) som kom i sällskap med kommunalrådet Mikael Berglund (M).
– Ett härligt bevis på medborgarkraft, sade Berglund och skickade sina varmaste lyckönskningar till Luftslottets initiativtagare och dess medlemmar.

Invigningskvällen till ära bjöds alla besökare på korv med bröd, kaffe, festis och bulle. Glädjen över att kunna dra igång verksamheten var påtaglig hos alla inblandade parter. Luftslottet kommer att hålla öppet onsdag-, fredag- och lördag kväll för ungdomar i åldern 15-20 år.

Birgitta Augustsson, koordinator SSPF, Thomas Berggren, Vakna, Percy Rhodén, fastighetsägare, samt Jan Olsson och Carina Zito från Lärlingsgymnasiet uppmärksammades med diplom för sina insatser för Luftslottet.

Birgitta Augustsson, koordinator SSPF, Thomas Berggren, Vakna, Percy Rhodén, fastighetsägare, samt Jan Olsson och Carina Zito från Lärlingsgymnasiet uppmärksammades med diplom för sina insatser för Luftslottet.

Mer från samhälle

Pogab tog med plåtlådan till riksdagen

Kompetensförsörjning är ett ämne som Mathias Mattson brinner för. Trots…

Afrika i sikte för familjen Zimmergren 

I februari för tre år sedan skrev Alekuriren om familjen…

Ett nybygge som slår vakt om historien

Historien bakom Svenska Stenhus nya lägenhetshus ”Bomullsmagsinet” återfinns i namnet.…

Så påverkas trafiken i Bohus av arbeten

Ett större och betydligt mer omfattande arbete kommer att ske…

Senaste nytt

Pogab tog med plåtlådan till riksdagen

Kompetensförsörjning är ett ämne som Mathias Mattson brinner för. Trots…

Edethus säljer för att investera i nytt

Åtta månader har gått sedan Sanny Mattelin tillträdde vd-rollen på…

Från flaskpost till brevbärare, Putin och ortsmöten som försvann

Kommunikation är tidlöst och människan har alltid kommunicerat på ett…

Regnbågsfärgade nummer på ryggen

Att öppet stötta hbtq-rörelsen är ingen ny företeelse för Lödöse…

Afrika i sikte för familjen Zimmergren 

I februari för tre år sedan skrev Alekuriren om familjen…

Ett nybygge som slår vakt om historien

Historien bakom Svenska Stenhus nya lägenhetshus ”Bomullsmagsinet” återfinns i namnet.…

Kulturlördag med hållbart mode

Under dagen blir det loppis i Kulturhuset Eden. Allmänheten har…

Tito kan bli egyptisk landslagsman

Tito Gad flyttade med sin pappa till Sverige från Egypten…

Åk 6 på Alboskolan är bäst i klassen

Årskurs 6 på Alboskolan består av två klasser och drygt…

”En överprestation om vi håller oss kvar”

Under torsdagen arrangerade Ettanfotboll årets upptaktsträff i Stockholm. På plats…

Så påverkas trafiken i Bohus av arbeten

Ett större och betydligt mer omfattande arbete kommer att ske…

Skår IBK blir Skepplanda BTK 

I slutet av september stod det klart att Skår IBK:s…

Kulturbyggnader i behov av renovering

Servicenämnden föreslår att kommunfullmäktige anslår ett investeringsmedel om 6,6 miljoner…