SURTE. På onsdagskvällens ortsutvecklingsmöte förklarade kultur- och fritidsnämndens ordförande Anders Rollings (S) att en näridrottsplats ska byggas i Surte under nästa år.
Frågan är bara var den ska placeras?
På den tidigare utpekade platsen vid kraftstationen planeras det nu för bostäder vilket väckte starka reaktioner bland mötesdeltagarna.
Anders Rollings tog upp en aktuell fråga som handlade om anläggandet av en näridrottsplats.
– Vid kraftstationen är det tänkt att bli bostäder. Nu behöver vi er hjälp med att ta fram alternativa platser. Inspel i ärendet är välkommet. Det är bra om vi kan hitta en central plats och gärna i närheten av skolan, förklarade Rollings.
Beskedet att det planeras för bostäder vid kraftstationen var inget som tilltalade Surteborna.
– Det är en av få öppna platser i centrala Surte och vår enda pulkabacke. Det vore dumt att bygga bostäder där. Hur ska vi locka till oss nya invånare om alla grönytor försvinner? Tänk om, ansåg en av åhörarna.
Anders Rollings avslutade sitt anförande med att berätta om två kommande projekt i grannorten Bohus, den kommande friidrottsanläggningen och ridhuset på Jennylund.
– Det är två stora investeringar som införlivas nästa år.