Oro för mörka gränder tillbakavisas av projektledningen för detaljplanearbetet över nya Nödinge centrum. Varierade hushöjder, belysningsprogram, verksamheter
med liv och rörelse samt bostäder kommer att skapa en trygg miljö. Illustration: Arkitektbyrån Design
Oro för mörka gränder tillbakavisas av projektledningen för detaljplanearbetet över nya Nödinge centrum. Varierade hushöjder, belysningsprogram, verksamheter med liv och rörelse samt bostäder kommer att skapa en trygg miljö. Illustration: Arkitektbyrån Design
https://www.alekuriren.se/wp-content/uploads/2021/11/skarmavbild-2021-11-23-kl-155231.png

Nya Ale Torg prioriterar trygghet

NÖDINGE. Detaljplanearbetet för nya Nödinge centrum är i slutskedet. Med flera nya bostadskvarter har frågor om mörka och otrygga gränder väckts.
– Tryggheten är en högt prioriterad fråga i den fysiska planeringen och med bostäder på torget som bidrar till liv och rörelse skapas en bättre situation än idag, säger Anna-Karin Gmoser, projektutvecklare.

Arbetet med den nya detaljplanen för Ale Torg och Nödinge centrum fortgår. Planen innehåller bland annat cirka 620 bostäder, parkeringshus, verksamhetslokaler och kommunhus. Den 15 oktober avslutades den sista granskningen och nu pågår arbetet med att hantera inkomna synpunkter, utredningar revideras och avtal skrivs med exploatörerna. Efter det väntar ett antagande av Ale kommunfullmäktige och senare också ett godkännande från Länsstyrelsen. Preliminärt beräknas planen vara antagen i mars-april. Det presenterade förslaget innehåller flera bostadskvarter med varierade hushöjder (2-6 våningar) och på senare tid har alebor ifrågasatt risken för mörka och otrygga gränder. Den framtida miljön är dock något som projektledningen har haft med sig från början.

– Detaljplanens intention har varit att skapa en småstadsmiljö, där trygghet och säkerhetsfrågor alltid är närvarande och prioriterande. Bostäder är därför en viktig del för att området som helhet ska vara levande även kvällstid. En av planbestämmelserna är att byggnader som har fasad mot torggatan och det viktiga gångstråket från pendelstationen upp till Ale Kulturrum ska ha sina entréer vända mot gatan. Vi jobbar också med lägre hushöjder mot de öppna torgytorna. I gestaltningsprogrammet är belysningsfrågan tydligt formulerad. Vårt mål är också att caféer och restauranger med längre öppettider ska finnas runt torgen. Liv och rörelse skapar trygghet, menar Anna-Karin Gmoser och tillägger:

– En viktig faktor för att öka tryggheten är att det bor och rör sig människor i området så många timmar på dygnet som möjligt. Trygghetsfrågorna kommer att finnas med även under genomförandefasen, då nya diskussioner och tankar förmodligen kommer fram som vi behöver ta hänsyn till.

Mer från samhälle

Befolkningstillväxten har avtagit

En befolkningsprognos är en kvalificerad uppskattning av hur befolkningen väntas…

Nybildade bostadsrätter i Surte

Bostadsrättföreningen bildades i samband med att tidigare fastighetsägare gick ut…

Pogab tog med plåtlådan till riksdagen

Kompetensförsörjning är ett ämne som Mathias Mattson brinner för. Trots…

Afrika i sikte för familjen Zimmergren 

I februari för tre år sedan skrev Alekuriren om familjen…

Senaste nytt

De öppnar sitt hem för barn och ungdomar

Som åttaåring blev Petra placerad på ett familjehem första gången.…

Lagkaptenen: ”Något stort på gång”

De flesta spelarna i Ahlafors IF har aldrig tidigare gjort…

Norrby-lägret har koll på AIF

Boråslaget kom näst sist i Superettan 2022 och är således,…

Lindström klar för AIF

Med två dagar kvar till seriepremiären i Ettan Södra presenterar…

Uppdraget: Rädda kontraktet i Ettan

På lördag spelar Ahlafors IF den historiska hemmapremiären i Ettan…

Yogan är en självklar del i Petras liv

Petra Avebring är ursprungligen från Värmland, flyttade till Göteborg för…

”Ale måste satsa för att vinna”

I 13 år har Johan Trouvé varit vd för Västsvenska…

Påskfirande på Bohus fästning

Förra årets påskevent lockade cirka 2 500 besökare. Om väderleken…

”En utmaning att nå topp tre”

Ahlafors IF, herr Serie: Ettan Södra. Premiär: Norrby IF (h),…

Befolkningstillväxten har avtagit

En befolkningsprognos är en kvalificerad uppskattning av hur befolkningen väntas…

Alafors Bil & Maskin sopar rent

Alafors Bil & Maskin styrde om sin verksamhet i slutet…

Ny kyrkoherde i Starrkärr-Kilanda

Hon växte upp i ett kristet hem på Donsö, blev…

Nybildade bostadsrätter i Surte

Bostadsrättföreningen bildades i samband med att tidigare fastighetsägare gick ut…