ÄLVÄNGEN. Ale Seniorcentrum har inte tillräckligt med parkeringar, varken till personal eller besökare. När den tillfälliga grusparkeringen bredvid Coop skulle upphöra spreds en stor oro. Nu kommer lugnande besked.
Det första beskedet som personal på Ale Seniorcentrum på Garverivägen i Älvängen fick var att den tillfälliga parkeringsytan upphör 1 juni i år. Istället hänvisades de att parkera någon annanstans. Reaktionerna blev häftiga.
– Problemet är att någon annanstans inte finns. De menar på fullt allvar att vi ska parkera på andra sidan E45 och järnvägen. Det skulle innebära en promenad på 20 minuter. Det är inte rimligt. Arbetsgivaren måste kunna erbjuda en bättre lösning, sa Jannica Olsson, sjuksköterska på hemsjukvården.
Sedan problemet uppmärksammats har diskussionerna varit mer konstruktiva, men någon permanent lösning har inte hittats.
– Nu har vi kommit fram till att vi inte behöver ta marken i anspråk ännu. Först ska vi bygga ut Garverivägen och det klarar vi utan att använda den tillfälliga parkeringen, säger Kajsa Reimers, plan- och exploateringschef i Ale kommun.