51 procent av förarna kör i en olagligt hög hastighet där hastigheten är skyltad till 30 km/h. NTF:s resultat är baserat på nära 300 000 observationer genomförda under skoltid under vårterminen 2023. Nu är det åter skolstartstider och för många barn som bytt skola eller kanske börjar skolan för första gången är den nya skolvägen en främmande miljö.
– Det är ett stort steg i livet att kunna ta sig till och från skolan på egen hand och alla barn ska ha rätt att kunna göra det på ett säkert sätt. Olagligt höga hastigheter i tätort och i synnerhet i anslutning till våra skolor riskerar våra barns säkerhet och detta är ett samhällsproblem som vi måste lösa gemensamt, säger Lena Karlsson, projektledare NTF Väst.
Jessica Ask, kommunpolis i Ale, delar Lena Karlssons uppfattning att alla måste ta sitt ansvar för att minimera risken för olyckor.
– Trafiksituationen skiljer sig lite grann åt mellan skolorna i Ale beroende på dess placering. Rent generellt kan man konstatera att vårdnadshavarna själva bidrar till den otrygghet som finns beroende på att man i stor utsträckning skjutsar sina barn till och från skolan. På morgonen är många stressade, men även på eftermiddagen då kanske hemmafix eller någon aktivitet väntar. Stressen leder ofta till alltför höga hastigheter.
Vad gör ni från polisens sida?
– Vi satsar extra resurser i samband med skolstarten. I förra veckan befann vi oss i den norra delen och många visade sin uppskattning. Vi kommer fortsätta vår bevakning och aleborna får gärna lämna tips på platser där man märker att gällande hastighetsbegränsning inte efterlevs, säger Jessica Ask och avslutar:
– Polisens uppmaning till samtliga bilister är: Sänk hastigheten utanför skolorna!