Tågdepå som kan ge 50 nya jobb

LILLA EDET. Lödöse är en av de platser som Jernhusen ser som en möjlig etableringsort av en underhållsdepå för tåg. Jernhusen och Lilla Edets kommun har tecknat en avsiktsförklaring. Om det blir verklighet skulle det kunna generera ett 50-tal nya arbetstillfällen.

LILLA EDET. Lödöse är en av de platser som Jernhusen ser som en möjlig etableringsort av en underhållsdepå för tåg.
Jernhusen och Lilla Edets kommun har tecknat en avsiktsförklaring.
Om det blir verklighet skulle det kunna generera ett 50-tal nya arbetstillfällen.

Statliga Jernhusen undersöker som bäst möjligheterna för en ny järnvägsdepå, som är ett kombinerat serviceställe och en uppställningsplats för tåg. För en tid sedan var företagets representanter, Charlotte Törsleff och Peter Larsson, i Lilla Edet för att träffa kommunledningen.
– Det vi vill är att tågen ska gå tomma så lite som möjligt och Lödöse ligger strategiskt rätt i det avseendet. Vi är angelägna om att våra depåer ska vara i nära anslutning till en trafiknod, säger Charlotte Törsleff.

Lilla Edets kommun ser mycket positivt på en möjlig etablering i Lödöse. Med Jernhusens eventuella depåetablering får kommunen in nya företag med långsiktiga verksamheter som skapar arbetstillfällen. Regionens målsättning att öka kollektivtrafiken skapar goda möjligheter till fortsatt utveckling av verksamheten.
– Vi ska utreda förutsättningarna, men det är lång väg fram till ett köpeavtal. Skulle det falla väl ut är det rimligt att tro att en depå kan bli verklighet någon gång 2015-2016. Det är väldigt roligt att vi är med på banan, säger Paul Mäkelä, samhällsbyggnadschef i Lilla Edets kommun.

Jernhusen kommer att följa den politiska processen i Lilla Edet och parallellt med det också syna andra alternativa platser för en tågdepå.
– Vi tittar andra kommuner i Västra Götaland, bekräftar Charlotte Törsleff.

Vänsterpartiets Peter Spjuth vågar inte ta ut något i förskott.
– Vi har inte sett några nya arbetstillfällen ännu och dit är resan väldigt lång. Jag väljer att vara försiktigt optimistisk.

Lilla Edets kommun har tecknat en avsiktsförklaring med Jernhusen om en tågdepå i Lödöse. På bilden ses de båda kommunalråden, Ingemar Ottosson (S) och Peder Engdahl (M), tillsammans med Charlotte Törsleff och Peter Larsson från Jernhusen.

Lilla Edets kommun har tecknat en avsiktsförklaring med Jernhusen om en tågdepå i Lödöse. På bilden ses de båda kommunalråden, Ingemar Ottosson (S) och Peder Engdahl (M), tillsammans med Charlotte Törsleff och Peter Larsson från Jernhusen.

Mer från samhälle

Kulturbyggnader i behov av renovering

Servicenämnden föreslår att kommunfullmäktige anslår ett investeringsmedel om 6,6 miljoner…

Så påverkas trafiken i Bohus av arbeten

Ett större och betydligt mer omfattande arbete kommer att ske…

Industriområde har skredsäkrats

I november 2020 beslutade regeringen om höjda bidrag för skredsäkringsåtgärder…

Hyran klar för 2000 hushåll hos Alebyggen

När hyresförhandlingarna inleddes i höstas kom inte Alebyggen och Hyresgästföreningen…

Senaste nytt

Kulturbyggnader i behov av renovering

Servicenämnden föreslår att kommunfullmäktige anslår ett investeringsmedel om 6,6 miljoner…

Så påverkas trafiken i Bohus av arbeten

Ett större och betydligt mer omfattande arbete kommer att ske…

Eko-bonden Tina ger sig ut i butikerna

Tina Åkesson och hennes man Hans köpte Kärra Mellomgården i…

Kommunhus kan göras om till utbildningslokaler

I sin lokalförsörjningsplan 2023-2032 har Samhällsbyggnadsförvaltningen uppgett att behovet av…

Modellkoncept för jämställdhet

Likvärdig service och jämställd resursfördelning till olika grupper av kvinnor…

”Det är otroligt roligt”

I 275 av landets kommuner arbetar fler män än kvinnor…

LN-70 toppar kvalserien

LN-70 har hittills spelat fyra matcher i kvalserien till HockeyTvåan…

”De som redan har det tufft får det ännu svårare”

Försörjningsstöden har inte skjutit i höjden ännu, men larmklockorna ringer…

Jack & Brolle till Café Torpet

”Visor och Grimascher” är en hyllning till Cornelis Vreeswijk där…

Migrationsekonomiskt bokslut

I en värld där vi möter allt mer komplicerade utmaningar,…

Guld och silver i SM

Under den gångna helgen hade 231 deltagare från 66 olika…

Industriområde har skredsäkrats

I november 2020 beslutade regeringen om höjda bidrag för skredsäkringsåtgärder…

Lindström startade när AIF kryssade

Det blev en intensiv och nyttig genomkörare för Ahlafors IF…