ÄLVÄNGEN. Ryktet om ett fjärde spår i Älvängen som riskerade 200 pendelparkeringar stämmer inte. Trafikverket utreder en förlängning av dagens stickspår och en eventuell plats för uppställning av tre tåg nattetid.
– Det här ligger långt fram. Jag skulle tippa en byggstart tidigast 2030, säger projektledare Daniel Silén.
Idag finns det ett tredje stickspår för Alependeln i Älvängen, utöver dubbelspåret. Ytterligare ett fjärde spår hade tagit alla pendelparkeringar längs Fabriksvägen i anspråk. Nu berättar Trafikverkets projektledare, Daniel Silén, att det aldrig har varit aktuellt.
– Vi jobbar med en ny järnvägsplan och i det arbetet behöver vi utreda möjligheterna att ställa upp tåg nattetid. Vi behöver också skapa förutsättningar för fler tåg att ta sig ut på banan norrut. Vår idé är att förlänga det tredje spåret, som idag bara är ett stickspår vid stationen i Älvängen. Genom att förlänga spåret norrut och lägga till en växel kan tågen komma ut på banan i båda riktningar, berättar han.
Trafikverket har som sagt behov av att öka kapaciteten, men fler tåg innebär också ett behov av uppställning.
– Vi pratar om ett uppställingsspår cirka 250 meter långt för tre tåg. Lösningen som vi tittar på är att förlänga det tredje spåret i Älvängen med ytterligare ett nytt stickspår norr om stationen. Det låter kanske rörigt, men vi är precis i inledningen av projektet och har nyligen ansökt om planbesked hos Ale kommun, säger Daniel Silén.
Att vissa delar av dagens pendelparkering kan drabbas är Trafikverket medveten om.
– Det kommer vi att lösa i samverkan med Ale kommun. Det behöver ingen vara orolig för.
Vad är nästa steg?
– Vi har nyligen upphandlat en konsult till järnvägsplanen och nu ska vi börja skissa. När det gäller Älvängen behöver vi få fram hur stor anläggningen behöver bli. Eftersom Älvängen är ändstationen för Alependeln är det mest logiskt att det är här vi bygger ut, avslutar Daniel Silén.