BOHUS. Blanda före detta elitspelare med riktigt ung talang och det blir en riktigt giftig formation i innebandy.
I Surte IS IBK kramade Sandra Svensson och Carolina Björkner om sin tolvåriga lagkamrat Nathalie Hjertberg efter ännu en storseger i derbyt mot Ale IBF.
– Det är en lottovinst att få träna en trupp med denna mix, säger Surtetränaren Tommi Pasanen.
Innebandyn lever i Surte IS IBK igen – och framför allt har damlaget fått upp ångan. Efter ett års uppehåll har klubben startat om i division fyra. En stomme med tjejer födda 1993-94 kryddad med Sandra Svensson och Carolina Björkner som var med under Surtes tid i division ett är hittills obesegrade. Målet är att stabilisera ett lag i division två och att nå dit ser ut att gå i raketfart.
– Ja, får vi behålla den här truppen och kanske bredda den med lite ytterligare rutin så ser det bra ut, menar Tommi Pasanen vars lag har spelat 41-1 de senaste två matcherna.
Frågan är om det verkligen behövs några nyförvärv för att springa igenom trean nästa år. Med Sandra Svensson och Carolina Björkner i laget blir de svårstoppade. Tillsammans gjorde de 11 av 15 mål i derbyt mot Ale IBF. Carolina har nu gjort 19 mål på två matcher.
– Vi sätter egna interna mål. Det måste vi göra för att hålla uppe skärpan eftersom matcherna dör ganska snabbt, säger superskytten Björkner och lagkapten Sandra Svensson fyller i:
– Målet är att göra över 200 mål i serien och vi närmar oss nu. Det återstår dessutom fyra matcher och fortsätter vi i den här takten lär det inte bli några problem.
Det är lätt att imponeras av de tidigare elitspelarna, men det bestående intrycket av onsdagens match i Bohushallen fick vi av en annan tjej. Nathalie Hjertberg är blott tolv år gammal och redan en kugge i damlaget.
– Vilken talang! Hon kommer bli en av Sveriges bästa innebandyspelare. Jag vill mena att hon till och med är bättre än vad Malin Eriksson var i samma ålder. Nathlies speluppfattning och blick för spelet är unik, säger Carolina Björkner.
Talangen själv säger att hon har två stora förebilder att tacka.
– Att få spela med Carro och Sandra är fantastiskt. Jag lär mig så mycket av dem, särskilt teknik och skott. Det är lärorikt att få spela med damlaget, eftersom det går så snabbt. Det har jag nytta av när jag spelar med 98:orna, menar Nathalie som har målet klart för sig.
– Jag ska bli så bra det bara går!
Hon har redan gjort sex mål i Surtes damlag och har inget annat än innebandy i huvudet.
– Nej, det är innebandy som gäller tre gånger i veckan plus en eller två matcher. Det är jättekul!
Tur är det för Carolina Björkner och Sandra Svensson har mer att lära ut.
– Vi vill lära samtliga tjejer att spela mer med kroppen och få bättre struktur på hur de rör sig på plan. Det är en talangfull trupp och det känns kul att vara här igen – å andra sidan säger man aldrig nej när Tommi ringer…
Så ni har inga planer på att lägga av?
– Så länge man är hel och tycker det är roligt hänger vi på, säger Surte IS IBK:s trotjänare.
Matchen mot Ale IBF:s kombinerade veteran- och ungdomslag som kämpar på i fyran var över efter fem minuter, då hade Surte IS IBK precis prickat in 3-0. Bäst hos Ale var ironiskt nog målvakten Johanna Frii som trots 15 insläppta svarade för ett stort antal kvalificerade räddningar. Att tidigare elitseriespelare prickar in elva mål är inte mycket att bry sig om.
För Surte handlar som nämndes framtiden om att etablera ett damlag i division två. Där hamnar Ale IBF:s A-lag nästa säsong efter ett tungt år i damettan. Vad som krävs för att lyckas i eliten har Tommi Pasanen redan lärt sig.
– Det krävs ett samarbete mellan Ale och Surte på seniornivå, men det är en styrelsefråga. Jag är bara trånare.
En framgångsrik sådan!
Målskyttar SIS: Carolina Björkner 9, Sandra Svensson 2, Klara Lundberg 2, Josefin Gullbrandsson, Annika Wiklund 1 vardera.
Fotograf: Allan Karlsson