Surte IS IBK förlorade premiären mot Lerum med hela 13–19. Spelande tränare Linus Warnholtz var nöjd med offensiven, men inte med försvarsspelet. Arkivbild.
LERUM. Surte IS IBK:s premiär blev en minst sagt målrik tillställning. Laget gjorde 13 mål – men släppte in hela 19 (!).
– Jag har aldrig varit med om något liknande, säger spelande tränare Linus Warnholtz.
På lördagen klev Surte IS IBK in i årets säsong i division 3. I premiären väntade FBC Lerum Utveckling på bortaplan. Efter en jämn inledning med två mål vardera för lagen efter de första 20 minuterna blev det en rejäl målkavalkad under de två efterföljande perioderna.
– Vår målvakt, Rasmus Hagman, var halvskadad och kunde bara stå två perioder. I den sista fick vi ställa utespelaren Isak Brogren i mål och han gjorde det väldigt bra, men tyvärr hjälpte vi inte honom tillräckligt, säger Linus Warnholtz.
Trots att Surte gjorde 13 mål framåt räckte det inte hela vägen då Lerum hittade nätet hela 19 gånger.
– Jag är nöjd med vår offensiv, men försvarsspelet fungerade inte. Vi gör 13 mål, men släpper in 19. Jag har aldrig varit med om något liknande, säger Warnholtz.