AIF värvar duo från Qviding

ALAFORS. Ahlafors IF förstärker truppen med två försvarare från Qviding FIF. Rinor Zenulla och Isak Skoog har båda skrivit på kontrakt som sträcker sig över säsongen 2024.

De båda försvararna var ordinarie i det Qviding som förra året åkte ur Ettan Södra. Nu står det klart att duon spelar kvar i samma serie även 2023 – men som representanter för Ahlafors IF.

– Det känns otroligt skönt. Det var längesedan förra säsongen tog slut så jag har börjat få lite fotbollsabstinens. Jag längtar bara till att serien drar igång, säger Isak Skoog och fortsätter:

– Jag har varit i Qviding i tre år så jag var taggad på ett nytt äventyr. Sedan blev såklart beslutet att lämna ännu enklare när vi åkte ur.

Den 24-årige högerbacken, som tog vägen genom IFK Göteborgs akademi, har gjort 100 matcher i Ettan Södra. I Qviding blev han lagkamrat med mittbacken Rinor Zenulla som anslöt till laget från Angered BK inför förra säsongen.

– Jag har mött Ahlafors många gånger genom åren. Det har varit spännande matcher och jag har alltid tyckt att det är en intressant förening. Nu har Ahlafors gått upp till division ett och jag känner att det är en nivå jag klarar av. Föreningen har ett roligt projekt på gång och jag är bara glad över att jag får vara med på det.

AIF har haft en kontinuerlig kontakt med spelarna sedan förra säsongen avslutades. Båda är glada över att övergångarna nu är i hamn.

– Det känns riktigt bra att det är klart. Jag är redo, det är bara att tuta och köra, säger Rinor.

AIF:s tränare Niklas Tidstrand är väldigt nöjd med nyförvärven

– Isak har jag haft koll på länge. Han är grym som människa, har en enorm vinnarskalle och träningsvilja. Han besitter en proffesionalism och är en jättebra fotbollsspelare som inte uppnått sin fulla potential ännu. Rinor har vi sett under tiden i Angered och följt under hela året i Qviding. Det är en ledare som är bra både i medgång och motgång. Han är en väldigt bra mittback.

AIF har även nyligen gjort klart med mittfältaren Nils Strandahl från BK Astrio (kontrakt över 2024) och anfallaren Anton Millesson Nilsson från Åsa IF (kontrakt över 2023) som valde AIF före seriekonkurrenten Tvååker.

Läs även: AIF:s truppbygge går på högvarv

Mer från sport

Seriesegrare och distriktsmästare i gokart

I tidig ålder satt Alve Alehall i en gokart för…

”Fotbollen har varit livsavgörande för mig” 

Fotboll har alltid varit Linnea Prambrants sport. I tidig ålder…

Käkelä lämnar Lödöse Nygård 

Den gångna säsongen slutade med tårar för Lödöse Nygård. Laget…

Efter succén – Elfving stannar i SBTK

Säsongen 2023 blev en succé för Skepplanda BTK:s herrlag och…

Senaste nytt

Trafikkaos på E45:an

Det råder stora problem i trafiken på E45:an i södergående…

Bläck och bärs på Beeriums julmarknad

Taproom-säsongen är över för Surte-bryggeriet Beerium. Sista lördagen i varje…

Pigg 75-åring firade jubileum

Det var minst sagt klackarna i taket när Skepplanda BTK…

Skepplanda bibliotek firade 50 år

När biblioteket skulle inredas 1973 hade Skepplanda kommun ingen anställd…

Vintergata levde upp till namnet

För tredje året i rad genomfördes Vintergata i Hålanda. Besökarna…

Klart: Förskolebarn får byta lokaler

Alekuriren har tidigare rapporterat om att utbildningsförvaltningen tagit fram tre…

Ny julmarknad och luciakonsert i Furulund

 Under 2018 och 2019 anordnade Unelokören en luciakonsert i Starrkärrs…

Publikt pepparkaksbygge i Lilla Edet

För tredje året i rad kommer Manne Andrén och Monica…

Dags för Vintergata i Hålanda

Förberedelserna har pågått ett tag och på lördag är Vintergata…

Magnus färdas snabbare än ljudet

Sedan 13 år tillbaka bor Magnus med familjen i Alafors.…

Seriesegrare och distriktsmästare i gokart

I tidig ålder satt Alve Alehall i en gokart för…

Mariia dansar sig genom livet 

Mariia är uppvuxen i staden Sievjerodonetsk i östra Ukraina och…

Ingemar – en mästare på is 

Det är en onsdag efter lunch och på isen i…