ÄLVÄNGEN. Elva mål efter fyra spelade matcher. Älvängens offensiva talang, Amanda Westberg vet hur man hittar nätet.
– Jag är förvånad över att det har gått så här bra, säger hon till Alekuriren.
Amanda Westberg spelar mest med Älvängens F07-lag, men när hon har fått chansen i A-laget har hon minst sagt tagit den. Inför fredagens match mot Kode IF/Romelanda UF på Älvevi hade hon gjort tre inhopp och noterats för hela sju mål.
– Snabbheten är framför allt min starka sida och jag har alltid haft lätt för att göra mål, säger hon.
I fredags startade hon sin första match och när domaren blåste av hade Amanda hittat nätet fyra gånger i 6–1-segern. Hon ligger därmed tvåa i skytteligan med elva mål efter fyra spelade matcher i division 3.
– Jag har varit lite orolig för att ta steget upp till A-laget eftersom motståndarna är större och starkare än vad jag är van vid i 07-serien. Jag är inte den mest fysiska spelaren och därför är jag förvånad över att det har gått så här bra, säger hon.
Amanda siktar nu på att fortsätta på den inslagna vägen under de återstående matcherna av säsongen. Hon har nu tagit upp jakten på Alexandra Magnusson Truppa från Torslanda IK som har gjort flest mål, 15 stycken efter elva spelade matcher.
– Jag vill göra ännu fler mål och hjälpa laget att vinna matcher. Det hade varit häftigt att vinna skytteligan, säger Amanda.
Hur är känslan i laget just nu?
– Väldigt bra. Vi har många unga spelare som har fått chansen i år, vilket är väldigt roligt.
Vad drömmer du om inom fotbollen?
– Jag vill gå långt och om jag verkligen får drömma vill jag spela utomlands.
ÄIK:s tränare Svante Larson:
– Amanda är en exceptionell talang och hennes målsnitt på nästan tre mål per match talar för sig själv. Nu gäller det i hennes fall att ha fötterna på jorden och inte segla iväg i tankarna. Det är viktigt att hon fortsätter att utvecklas i lugn och ro på hemmaplan.
Noterbart från fredagens match är också att Olivia Svensson, född 2007, gjorde sin A-lagsdebut och stod för en stark insats. Älvängens IK ligger just nu femma i division 3 med 17 inspelade poäng.