ALAFORS. Det var ingen sorg över Sjövallen, trots att Håkan Hellström stal publiken till Göteborg.
Ahlafors IF tog en viktig trepoängare hemma mot Vänersborgs FK.
Oliver Åkerman blev segerskytt som så många gånger förr i karriären.
Sol och 20 grader. Det var bästa tänkbara förutsättningar på Svenska Stenhus Arena, Sjövallen, men bara 138 personer i publiken. Konkurrensen från bland andra Håkan Hellström på Ullevi gjorde säkert sitt.
Hur som helst en match med avgörande betydelse för vilken planhalva i tabellen som Ahlafors IF har tänkt ta sikte på. Skuggan Vänersborgs FK var innan avspark blott en poäng bakom. Nu är avståndet fyra poäng och topplagen är inom räckhåll för den gulsvarta armén.
– Jag tycker vi gör en stabil insats och borde vunnit med större marginal. Vi äger mycket boll och skapar tillräckligt med chanser för att stänga den här matchen, säger Oliver Åkerman efter matchen.
Han blev själv ensam målskytt och därmed den som avgjorde mötet med Vänersborgs FK. Direkt efter paus satte hemmalaget gästerna under hård press. Elliot Söderberg Waltersson kom äntligen runt på vänsterkanten, tog sig ner till kortlinjen och slog den patenterade ”snett inåt bakåt passningen” till Oliver Åkerman som stod rätt placerad.
– Det är min yta. Jag står alltid där och borde få bollen oftare, säger segerskytten med ett leende och tillägger:
– Danne (Tidstrand) gör ett grymt jobb på första stolpen och det är en förutsättning för göra mig spelbar. Ett mål enligt skolboken.
Ahlafors hade bud på fler mål under inledningen av andra halvlek, men tappade initiativet för att sedan ta tillbaka det efter några byten. Fjolårets skyttekung, Ali Al-Habobi, hoppade in med drygt 20 minuter kvar och kom helt fri. Samma sak för nämnde Åkerman och Daniel Tidstrand.
– Vi pendlar i kvalitet. Vår lägsta-nivå är riktigt låg. Idag tycker jag ändå att vi håller uppe spelet hyfsat. Det finns lite att jobba med, säger Oliver Åkerman innan segersången tar vid.
Söndag efter midsommar väntar topplaget FBK Karlstad på bortaplan – ännu en nyckelmatch. En trea till och AIF har häng på topplagen.
Division 2 norra Götaland
Ahlafors IF – Vänersborgs FK 1-0 (0-0)
Mål: Oliver Åkerman.
Matchens kurrar: André Josefsson 3, Oliver Åkerman 2, Felix Jerkersson 1.